Juniorskými majstrami sveta v hokeji sa stali Kanaďania

Česko porazili 3:2 po predĺžení.

Tím Kanady. Foto: TASR/AP

Hokejisti domácej Kanady vybojovali zlaté medaily na MS hráčov do 20 rokov. Vo finálovom zápase zdolali Česko 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 67. minúte Dylan Guenther. Pre „javorové listy“ je to jubilejný 20. titul z juniorského šampionátu, zároveň ním obhájili prvenstvo z predošlého turnaja.

Bronzové medaily si odniesli hráči USA, ktorí v gólovo divokom zápase zdolali Švédsko 8:7 po predĺžení. Slovenskí reprezentanti obsadili 6. miesto po štvrťfinálovej prehre s Kanadou 3:4 po predĺžení.

Pre Kanadu to bola 34. medaila z juniorského šampionátu (20-10-5). Česi získali v ére samostatnosti štvrtý cenný kov (2-1-1) a prvý po osemnástich rokoch.

Najproduktívnejším hráčom a zároveň aj najlepším strelcom šampionátu sa stal 17-ročný Kanaďan Connor Bedard. Najmladší hráč turnaja nazbieral v 7 zápasoch 23 kanadských bodov za 9 gólov a 14 asistencií. Odniesol si aj ocenenie pre najlepšieho útočníka MS a najužitočnejšieho hráča (MVP).

Za najlepšieho brankára vyhlásili Slováka Adama Gajana, najlepším obrancom sa stal Čech David Jiříček.

Nasledujúce MS hráčov do 20 rokov sa uskutočnia od 26. decembra 2023 do 5. januára 2024 vo švédskom Göteborgu.