Na hlavný obsah

Lavíny v Nízkych Tatrách strhli dvoch lyžiarov

Obaja to prežili.

Lavíny v Nízkych Tatrách strhli dvoch lyžiarov
Snímka zo zásahu po páde lavíny v Nízkych Tatrách. Foto: Horská záchranná služba

V Nízkych Tatrách spadli v stredu dve lavíny, ktoré strhli dvoch lyžiarov. Jeden z nich vyviazol so zraneniami, druhý bez zranení. Horskí záchranári o tom informujú na oficiálnej webovej stránke.

Prvá lavína spadla v centrálnom žľabe Chopku. Strhla 36-ročného lyžiara poľskej národnosti. Ten si stihol aktivovať lavínový batoh.

„Po páde sa nachádzal čiastočne zasypaný v čele lavíny. Druhý lyžiar, ktorý išiel za ním, zlyžoval bezpečne k nemu a poskytoval mu kamarátsku pomoc na lavíništi,“ uvádzajú horskí záchranári.

Následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, ktorá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara.

Snímka zo zásahu po páde lavíny v Nízkych Tatrách.
Snímka zo zásahu po páde lavíny v Nízkych Tatrách. Foto: Horská záchranná služba

Podľa informácií od Horskej záchrannej služby (HZS) sa zastavila v blízkosti prvého, čiastočne zasypaného muža. „Druhému lyžiarovi zasiahnutému lavínou sa, našťastie, nič nestalo,“ podotkli horskí záchranári.

Po vyhrabaní horskí záchranári poskytli 36-ročnému lyžiarovi neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Zraneného muža nabalili a pripravili na transport. Následne ho letecky evakuovali z terénu a s podozrením na poranenia hlavy, lopatky a panvy bol transportovaný do nemocničného zariadenia.

Padla tretia lavína

Pri výstupe na lyžiach v Západných Tatrách odtrhli v stredu dvaja Slováci doskovú lavínu. Jeden z mužov bol bez zranení, druhý mal poranené rameno. Ide o tretiu lavínu.

Lavína v Západných Tatrách spadla v Madajovom žľabe. Obaja Slováci si po jej odtrhnutí aktivovali lavínový batoh a zostali tak na jej povrchu. V okamihu pádu lavíny sa v lokalite nachádzala horská skupina príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia, ktorá mužom prišla na pomoc.

Hovorca Síl pre špeciálne operácie Mário Pažický priblížil, že vojaci boli pri dvojici strhnutých skialpinistov do piatich minút. Pád približne 150 metrov dlhej lavíny spozorovali počas špecifického výcviku vo vysokohorskom teréne. Postihnutým pomohli z bezprostrednej lavínovej zóny do bezpečia a privolali horských záchranárov.

Skialpinistom poskytli prvú pomoc, ošetrili vykĺbené rameno, zateplili ich a vytýčili pristávaciu plochu. „Operácia uspela aj vďaka zodpovednosti skialpinistov. Tí mali so sebou lavínové batohy a včas ich aktivovali,“ zhodnotil Pažický.

Horskí záchranári spoločne s posádkou leteckých záchranárov po prílete do lokality pripravili zraneného na transport. Pacienta naložili na palubu vrtuľníka a letecky transportovali do nemocničného zariadenia.

HZS informuje, že v Tatrách prevláda zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Hlavným lavínovým problémom je nový sneh, ktorý nie je dostatočne zviazaný s tvrdou podkladovou vrstvou starého snehu. Dve lavíny spadli v stredu aj v Nízkych Tatrách, strhli dvoch lyžiarov. Jeden z nich vyviazol so zraneniami, druhý bez zranení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny