Na hlavný obsah

Litva porušila zákazom LGBT+ knihy slobodu vyjadrovania

Rozhodol Európsky súd pre ľudské práva.

Litva porušila zákazom LGBT+ knihy slobodu vyjadrovania
Ilustračné foto - súdne kladivko na jednej z hviezd na vlajke EÚ. Foto: TASR

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v pondelok (23. 1.) rozhodol, že Litva porušila právo na slobodu vyjadrovania tým, že zakázala deťom prístup k rozprávkovej knihe, ktorá opisuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozprávkovú knihu vydala v roku 2013 jedna z litovských univerzít. Príbehy v nej sú variantmi tradičných rozprávok prepísané tak, aby sa v nich objavovali postavy z rôznych etnických skupín či osoby s psychickými problémami. V dvoch zo šiestich rozprávok sa nachádzali aj vyobrazenia vzťahov či manželských zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

Krátko po uverejnení knihy nariadilo litovské ministerstvo kultúry vyšetrovanie, keďže na knihu dostalo sťažnosť. Osem poslancov tiež poslalo univerzite list a opisovali znepokojenie, ktoré rozprávky vyvolali v radoch verejnosti. Univerzita preto predaj knihy v roku 2014 pozastavila.

O rok neskôr sa predaj opäť spustil. V súčasnosti sa však označuje ako „potenciálne škodlivá pre deti mladšie ako 14 rokov“. Autorka knihy Neringa Dangvydé Macaté podala žalobu na univerzitu. Po tom, čo viaceré súdy rozhodli v jej neprospech, odvolala sa na ESĽP.

„Európsky súd rozhodol, že došlo k porušeniu článku desať o slobode vyjadrenia Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd,“ vyhlásil ESĽP. Podľa neho neexistuje podozrenie, že napriek názoru litovských súdov a vlády by sa niektoré časti knihy dali považovať za sexuálne explicitné.

„Obmedzovanie prístupu detí k podobným informáciám nemá žiaden zámer, ktorý by súd považoval za legitímny,“ uzavrel ESĽP. Litve zároveň nariadil zaplatiť 17 000 eur za spôsobené škody a súdne trovy. Odškodné vyplatia autorkinej matke, keďže Dangvydé Macaté v roku 2020 zomrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet