Na hlavný obsah

Menej ako polovica Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra.

Menej ako polovica Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Menej ako polovica Slovákov pokladá členstvo v Európskej únii (EÚ) za dobrú vec. Za výhodné ho pokladajú skoro tri štvrtiny. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra, priblížila tlačová atašé z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská.

„Podľa občanov Slovenska je členstvo v EÚ dobrou vecou pre 44 % a zlou vecou pre 47 %,“ uviedla Janíková Stavrovská. Priemer EÚ je podľa nej 62 % ľudí, ktorí považujú členstvo za dobrú vec a 10 % ju považuje za zlú. „Naozaj tam je vidieť veľký rozdiel,“ doplnila.

Ozrejmila, že ľudia, ktorí sú spokojní s demokraciou v EÚ, považujú členstvo za dobrú vec v 77 percentách. „Tí, ktorí nie sú spokojní s demokraciu, tak tých je iba 23 %,“ spresnila. Súvisí to s tým, že sa kritika EÚ stala témou populistických strán, vysvetlila sociologička Oľga Gyárfášová.

„Nehovoriac o radikálnych pravicových stranách. Takže do toho verejného diskurzu vniesli naratív toho, že EÚ je niečo zlé, alebo minimálne nie veľmi pozitívne,“ skonštatovala.

Dlhodobý trend

Vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek podotkol, že negatívne vnímanie EÚ Slovákmi je dlhodobý trend. „V minulosti, roky po vstupe, sme boli medzi krajinami, ktoré sú najoptimistickejšie a čísla sa pohybovali okolo 60 až 65 % pozitívneho vnímania EÚ,“ priblížil. Teraz sú Slováci podľa neho na chvoste.

Napriek tomu, že skoro polovica považuje členstvo za zlú vec, podľa Janíkovej Stavrovskej si 70 % Slovákov myslí, že členstvo je výhodné. „Číslo kopíruje európsky priemer, ktorý je na 72 %,“ doplnila. Priblížila, že za výhody z členstva považuje 43 % Slovákov nové pracovné príležitosti a podľa 29 % EÚ prispieva k udržaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti.

„Pozitívne vníma EÚ 35 % Slovákov oproti priemeru EÚ, ktorý je 47 percent,“ uviedla. Veľkú časť (39 %) podľa nej tvoria obyvatelia Slovenska, ktorí ju vnímajú neutrálne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko