Na hlavný obsah

Misia KFOR odstránila posledné zátarasy na hraniciach Kosova

Napätie medzi Kosovčanmi a Srbmi v decembri vzrástlo.

Misia KFOR odstránila posledné zátarasy na hraniciach Kosova
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vojenská mierová misia KFOR pod taktovkou NATO vo štvrtok (5. 1.) odstránila posledné zátarasy blokujúce cesty v severnom Kosove. Podarilo sa to nasadením ženijných jednotiek do oblastí Dudin Krš a na dopravnej magistrále Srbovac, uviedla v piatok (6. 1.) Severoatlantická aliancia.

O likvidácii zátarasov, ktoré blokovali cesty sa rozhodlo 28. decembra 2022 na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN pre KFOR a v súlade s rezolúciou č. 1244 z roku 1999. Jej cieľom je zabezpečiť bezpečné prostredie a slobodu pohybu v prospech všetkých komunít žijúcich v Kosove.

Etnickí Srbi na protest proti zatknutiu srbského expolicajta, ktorý napadol kosovského policajta počas demonštrácie v decembri zablokovali hraničné priechody so Srbskom. Priština požiadala mierové sily NATO, aby zátarasy odstránili, inak to urobí sama.

Belehrad zareagoval vyhlásením bojovej pohotovosti armády a vyzval Prištinu na ukončenie „útokov“ na etnických Srbov v Kosove.

NATO a EÚ sa odvtedy snažili o zmiernenie napätia. Aliancia zdôraznila, že demontáž posledných zátarás bola rýchla a bezpečná, aby sa predišlo neželaným incidentom.

„Misia KFOR zostáva aj naďalej mimoriadne ostražitá. Má spôsobilosti a personál na to, aby každý deň a v plnej miere vykonávala mandát OSN, čím prispieva k bezpečnosti v Kosove a stabilite v regióne západného Balkánu,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení NATO.

Aliancia zároveň zdôraznila, že aj naďalej podporuje dialóg medzi Belehradom a Prištinou, vedený pod taktovkou EÚ, ako hlavnú platformu na nájdenie riešení, ktoré budú rešpektovať práva všetkých komunít v Kosove a na vybudovanie trvalého mieru a bezpečnosti v celom regióne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet