Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Muž obvinený z teroristického útoku na Manhattane sa postavil pred súd

Autom zrazil osem ľudí a ďalších 12 zranil.

Pred newyorským súdom sa v pondelok (9. 1.) začal proces s prisťahovalcom uzbeckého pôvodu obžalovaným z teroristického útoku na Manhattane, ktorý si na Halloween v roku 2017 vyžiadal osem mŕtvych a najmenej 12 zranených.

Išlo o najkrvavejší teroristický čin v New Yorku od útoku al-Káidy na budovy Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001, informuje agentúra AFP.

Obžalovaný Sajfulla Saipov čelí sérii obvinení z terorizmu, osemnásobnej vraždy a 12-násobného pokusu o vraždu, za ktoré mu hrozí trest smrti. Samotný páchateľ tvrdí, že konal v mene extrémistickej organizácie Islamský štát (IS/ISIS), ktorý ho označil za svojho „vojaka“.

Súdny proces by mal podľa očakávaní trvať tri mesiace. O vine obžalovaného, ako aj o tom, či ho odsúdia na trest smrti alebo doživotie, napokon rozhodne súdna porota. V prípade trestu smrti musí byť jej verdikt jednomyseľný, uvádza denník The Wall Street Journal.

Medzi obeťami aj cudzinci

K útoku došlo 31. októbra 2017 neďaleko newyorského Svetového obchodného centra. Páchateľ prenajatým pick-upom vrážal do ľudí na cyklistickej ceste. Po vyše kilometri ho zastavil náraz do školského autobusu. Saipov sa potom pokúsil ujsť a zastavil ho až policajt, ktorý ho postrelil do brucha.

Obžaloba uvádza, že Saipov svoj útok plánoval asi rok a zámerne si preň vybral sviatok Halloween, aby zabil čo najviac ľudí. Medzi usmrtenými osobami boli aj šiesti cudzinci – piati Argentínčania a jedna Belgičanka.

Auto, ktorým obžalovaný vrážal do ľudí.
Auto, ktorým obžalovaný vrážal do ľudí.Foto: Twitter

Podľa amerických médií je proces so Saipovom vôbec prvým konaním pred americkým federálnym súdom za úradovania prezidenta Joea Bidena, v ktorom žiada prokuratúra pre obžalovaného trest smrti.

Samotný Biden je odporcom trestu smrti a jeho administratíva v roku 2021 zaviedla moratórium na výkon popráv pre trestancov odsúdených federálnymi súdmi. Väčšinu popráv v USA vykonávajú úrady jednotlivých štátov, a nie federálna vláda. Súdy v New Yorku vynášajú tresty smrti len veľmi výnimočne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet