Na hlavný obsah

NASA a Pentagón budú spoločne vyvíjať raketu s jadrovým pohonom

Ten môže byť účinnejší ako konvenčný chemický pohon.

NASA a Pentagón budú spoločne vyvíjať raketu s jadrovým pohonom
Na ilustračnej snímke vesmírna raketa s motorom na jadrový pohon. Foto: Twitter/NASA

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) začal spoluprácu na vývoji raketového motora na jadrový pohon s Agentúrou pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). Informovala o tom agentúra AFP.

Riaditeľ NASA Bill Nelson v utorok (24. 1.) uviedol, že cieľom partnerstva je „vyvinúť a predviesť pokročilú technológiu jadrového tepelného pohonu už v roku 2027“.

„Pomocou tejto novej technológie by astronauti mohli cestovať do hlbokého vesmíru a späť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo je významný potenciál pripraviť sa na misie s ľudskou posádkou na Mars,“ vyhlásil Nelson.

Jadrový pohon je účinnejší

NASA tvrdí, že jadrový pohon rakiet môže byť trikrát alebo viackrát účinnejší ako konvenčný chemický pohon. Tým by sa skrátil čas prepravy, čo je pre prípadnú misiu na Mars nevyhnutné.

V jadrovom tepelnom motore sa na generovanie extrémne vysokých teplôt používa štiepny reaktor. Jeho teplo sa odovzdáva kvapalnému palivu, ktoré sa následne mení na plyn a expanduje cez dýzu, čím motoru poskytuje ťah.

„DARPA a NASA majú za sebou už dlhú históriu plodnej spolupráce,“ povedala riaditeľka DARPA Stefanie Tompkinsová. Spomenula superťažkú nosnú raketu Saturn V, ktorá v roku 1969 úspešne dopravila prvých astronautov na Mesiac.

„Program jadrových tepelných rakiet bude nevyhnutný na efektívnejšiu a rýchlejšiu dopravu materiálu na Mesiac a prípadne aj ľudí na Mars,“ zdôraznila Tompkinsová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet