Na hlavný obsah

Novým českým prezidentom sa stal Petr Pavel

V druhom kole porazil expremiéra a podnikateľa Andreja Babiša.

Novým českým prezidentom sa stal Petr Pavel
Na snímke český prezident Petr Pavel. Foto: TASR

Víťazom prezidentských volieb v Českej republike sa v sobotu (28. 1.) stal Petr Pavel. V druhom kole porazil expremiéra a podnikateľa Andreja Babiša. A to so ziskom 58,32 % hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. V sobotu o tom informoval Český štatistický úrad po sčítaní 100 percent okrskov na stránkach volby.cz.

Pavel dostal 3 358 926 hlasov. Svojho protikandidáta tak predbehol o takmer milión hlasov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta. Je to viac, ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.

Pavel získal v druhom kole prezidentských volieb viac hlasov, ako ich získal súčasný prezident Miloš Zeman pri predchádzajúcich voľbách v rokoch 2013 i 2018, konštatuje ČT 24.

Pavel sa v marci stane štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Reakcia Pavla

Nevidím víťazov či porazených, v týchto voľbách vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora. Som pripravený ich na Pražský hrad vrátiť. Povedal to Petr Pavel na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe.

Poďakoval sa všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, avšak prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii.

„Rozumiem tomu, že sa mnohí cítia sklamaní, že ich favorit nevyhral. V tejto krajine nevidím víťazov či porazených voličov, ale vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora,“ dodal s tým, že je pripravený ich vrátiť na Pražský hrad.

„Ale nezvládnem to sám,“ povedal s tým, že je potrebné presvedčiť všetkých, že návrat k týmto hodnotám pomôže zlepšiť kvalitu života v Česku. „Vy ste mi dnes pomohli urobiť prvý krok na ceste k zmene,“ doplnil.

Podľa Pavla by občania mali chcieť, aby v ČR nebola „blbá nálada“, ako to kedysi povedal Václav Havel, ale aby Česko bolo republikou pohody. „Myslím si, že na to máme a že to dokážeme,“ uviedol budúci český prezident.

„Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech,“ doplnil na záver. Povedal, že väčšinu času nechce byť na Pražskom hrade, ale v podhradí medzi občanmi. Chce s nimi komunikovať o ich konkrétnych problémoch.

„Nevidím osobu prezidenta ako niekoho, kto stojí na piedestáli,“ vysvetlil svoj zámer cestovať za občanmi. Na otázku, či mu už telefonoval jeho protikandidát Andrej Babiš, odpovedal, že nevie.

Zisk hlasov ho teší

„Vzhľadom na to, že na Andreja číslo nemám, tak neviem, či mi volal,“ povedal.
To, že získal viac hlasov ako dosluhujúci prezident Miloš Zeman v oboch voľbách, ho teší. „Ale beriem to ako veľký záväzok. V našej spoločnosti sú veľké očakávania,“ zhodnotil svoj výsledok.

Novozvolený prezident povedal, že je pripravený vecne komunikovať s každým, kto ponúka konštruktívne riešenia. „Je jedno, či bude z vládneho tábora alebo z opozície,“ vysvetlil Pavel.
Avizoval, že do jeho štábu príde aj český premiér Petr Fiala. Ten mu už prostredníctvom médií zagratuloval.

Petr Pavel bude v poradí druhým prezidentom, ktorého si občania ČR zvolili v priamej voľbe. Prvýkrát si Česi vyberali hlavu štátu v roku 2013, predtým ho volil parlament.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet