Na hlavný obsah

Pápež František odsúdil ekonomický kolonializmus v Afrike

Zároveň však podporil pokračujúce mierové úsilie v regióne.

Pápež František odsúdil ekonomický kolonializmus v Afrike
Pápež František z papamobilu zdraví veriacich po jeho príchode do Kinshasy. Foto: TASR/AP

Pápež František počas prvého dňa návštevy Konžskej demokratickej republiky (KDR) bohatej na nerastné suroviny odsúdil „ekonomický kolonializmus“ v Afrike. Informovala o tom agentúra AFP.

Pápež v prejave v prezidentskom paláci v hlavnom meste Kinshasa naznačil, že dejiny KDR poznačili konflikty a cudzou nadvládou. „Politické vykorisťovanie vystriedal hospodársky kolonializmus,“ vyhlásil 86-ročný František s odkazom na pohnutú históriu KDR.

„Výsledkom je, že táto krajina, ktorá je masívne drancovaná, nemá dostatočný úžitok zo svojich obrovských zdrojov,“ povedal pápež po taliansky konžským politikom a iným hodnostárom. „Prestaňte dusiť Afriku – nie je to baňa, ktorú treba vyťažiť, ani územie, ktoré treba vydrancovať,“ dodal.

Menej ako 2,15 dolára na deň

KDR, v minulosti známa ako Belgické Kongo a Zair, má zhruba 100 miliónov obyvateľov a nachádza sa v centrálnej časti Afriky.

Krajina získala nezávislosť od Belgicka v roku 1960. Napriek obrovským zásobám nerastných surovín, dreva a sladkej vody zostáva jednou z najchudobnejších krajín sveta.

Podľa Svetovej banky (WB) žijú približne dve tretiny tamojších obyvateľov z menej ako 2,15 dolára na deň. Východnú časť krajiny sužuje konflikt.

Od konca roku 2021 tam povstalci z hnutia M23 obsadili rozsiahle územia. František vo svojom prejave zároveň podporil pokračujúce mierové úsilie v regióne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet