Na hlavný obsah

Patent legendárnej stavebnice Lego zaregistrovali pred 65 rokmi

Postupne sa stalo celosvetovým fenoménom.

Patent legendárnej stavebnice Lego zaregistrovali pred 65 rokmi
Na ilustračnej snímke Lego. Foto: Unsplash

S pestrofarebnými kockami z lega žije už niekoľko generácií. Majú milióny priaznivcov a patria medzi najobľúbenejšie hračky na svete. Na svojej viac ako 90-ročnej púti sa stalo Lego postupne celosvetovým fenoménom.

V roku 2000 vyhlásila Britská asociácia hračiek Lego za „hračku storočia“. Od zaregistrovania patentu na umelohmotnú kocku uplynie v sobotu 28. januára 65 rokov.

Keď začal dánsky stolár Ole Kirk Christiansen v roku 1932 vyrábať pre svojich synov drevené hračky, iste ani netušil pri zrode akej prevratnej veci stojí.

O dva roky neskôr založil firmu Lego, názov ktorej odvodil z dánskych slov „Leg godt“, čo voľne preložené znamená „Hraj sa dobre“. Z krajiny Vikingov začalo lego postupne dobíjať celý svet.

Rodinnú tradíciu zdokonaľoval a rozvíjal jeden zo synov zakladateľa firmy Godtferd Kirk Christiansen. Práve jemu sa pripisuje kľúčová úloha pri vývoji dizajnu kociek, ktoré začal vyrábať z ľahšie spracovateľného plastu.

Na ilustračnej snímke Lego.
Na ilustračnej snímke Lego.Foto: Unsplash

Prvý veľký krok od drevených hračiek

Prvý veľký krok od drevených hračiek smerom k výrobe plastových urobila spoločnosť po druhej svetovej vojne v roku 1949. Spočiatku sa však nestretli s veľkým úspechom, zlom nastal vo chvíli, keď došlo k vylepšeniu výrobnej technológie a tiež celkového dizajnu, čo si nechala spoločnosť patentovať.

Patent na umelohmotnú kocku dnes už legendárnej stavebnice Lego zaregistrovali 28. januára 1958.

Z malých kúskov lega možno postavať obdivuhodné veci. Tak napríklad otázka koľko kombinácií sa dá vytvoriť zo šiestich lego kociek bola prvýkrát oficiálne zodpovedaná v roku 1974. Matematici došli k číslu takmer 103 miliónov rôznych kombinácií, pričom toto číslo sa aj v súčasnosti často objavuje.

Program na výpočet kombinácií

Nepozdávalo sa ale profesorovi matematiky na univerzite v Kodani Sörenovi Eilersovi, a preto sa rozhodol ho preveriť. V roku 2004 zostavil počítačový program, ktorý vypočítal, že zo šiestich kociek lega možno vytvoriť až neuveriteľných 915 103 765 kombinácií.

Lego je skutočne mostom medzi realitou a fantáziou, ktoré milióny detí a fanúšikov inšpirovalo a inšpiruje k hre a tvoreniu.  

Na ilustračnej snímke Lego.
Na ilustračnej snímke Lego.Foto: Unsplash

Hlavné sídlo spoločnosti leží v centre Dánska v meste Billund. Práve tu otvorili v roku 1968 aj prvý zábavný park pre celú rodinu, ktorý sa opieral o variabilnosť a mnohostrannosť použitia lego kociek.      

Postupne vyrástli ďalšie Legolandy – napríklad v roku 1996 v poradí druhý na svete vo Windsore na britských ostrovoch a v roku 1999 otvorili v meste v Carslbad v Kalifornii prvý Legoland park mimo Európy. Zatiaľ posledný Legoland otvoril svoje brány 5. mája 2022 v juhokórejskom meste Chuncheon.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet