Na hlavný obsah

Patrí medzi svetovú elitu automobilového dizajnu. Jozef Kabaň sa narodil na Orave

Navrhol aj exteriér vozidla Bugatti Veyron.

Slovenský automobilový dizajnér Jozef Kabaň si prebral Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
Slovenský automobilový dizajnér Jozef Kabaň si prebral Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.Foto: TASR

Radí sa medzi elitu vo svete automobilového dizajnu a jeho meno spájajú s viacerými ikonickými autami vrátane veľmi vzácneho modelu Bugatti Veyron. V stredu (4. 1.) bude mať slovenský automobilový dizajnér Jozef Kabaň 50 rokov.

Narodil sa 4. januára 1973 v obci Vavrečka v okrese Námestovo. Svoj talent a zároveň záľubu – kresbu štvorkolesových osobných vozidiel prejavil už v Ľudovej škole umenia v Námestove.

Keďže tento koníček ho neprechádzal ani v puberte, vyštudoval strednú umeleckú školu v Kremnici v odbore dizajn. Po jej ukončení začal v roku 1991 študovať produktový a priemyselný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

V prvom ročníku sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre automobilku Škoda, ktorú vyhlásil jej materský koncern Volkswagen.

Vtedy sa umiestnil na druhom mieste, čím si zabezpečil už ako 20-ročný možnosť pracovať pre Volkswagen, najskôr v rámci štipendia a neskôr ako dizajnér automobilových exteriérov. Štúdium nedokončil a naplno sa venoval budovaniu svojej kariéry.

Vyznamenanie od prezidentky

V máji minulého roka mu prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Vždy ho nadchne, keď na ceste vidí auto, ktoré dizajnoval. „Ale človek vždy skôr rozmýšľa už nad ďalším. Akým spôsobom sa budeme uberať ďalej,“ vyjadril sa Kabaň pri preberaní vyznamenania. Ako priblížil, vytvorenie nového dizajnu konkrétneho modelu trvá približne štyri až päť rokov.

Po viac ako troch rokoch práce vo Volkswagene požiadal o možnosť pokračovať v štúdiu, a to na londýnskej Royal College of Art. Napriek tomu, že z predchádzajúceho štúdia na vysokej škole nemal dokončený bakalársky titul, škola mu udelila výnimky a mohol navštevovať magisterské štúdium. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý tu absolvoval obor dizajnu.

Dopomohli mu k tomu výsledky v práci, keďže v tom čase už dve autá, ktoré nadizajnoval, boli vo výrobe. Školu absolvoval v roku 1997 s titulom Master of Arts v odbore dizajn vozidiel. V tom istom roku získal za svoj návrh futuristického auta Cenu Giorgia Giugiara.

Na legendárnom Bugatti Veyron začal pracovať v roku 1999, pričom navrhol dizajn celého exteriéru vozidla okrem kolies. V roku 2003 prešiel z materskej spoločnosti do koncernu Audi, kde po troch rokoch zastával pozíciu vedúceho Centra pre dizajn exteriéru.

bugatti veyron
Bugatti Veyron.Foto: bugatti.com

Od roku 2008 pôsobil ako vedúci oddelenia dizajnu značky Škoda Auto. Počas tohto pôsobenia bol autorom dizajnu modelov Kodiaq, Superb, Octavia či miniáut Volkswagen Lupo a Seat Arosa. Škodovkám dal novú výraznú tvár charakterizovanú jasnými čistými líniami a vyváženými proporciami.

V roku 2017 prešiel do automobilky BMW. Tu sa v roku 2019 stal vedúcim dizajnérom britskej značky Rolls-Royce. Po niekoľkých mesiacoch však oznámil svoju rezignáciu a v roku 2020 sa vrátil do koncernu Volkswagen, a to na pozíciu šéfa dizajnu vozidiel Volkswagen.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko