Na hlavný obsah

Pri výbuchu bomby v Nigérii zahynulo najmenej 27 pastierov

Okolnosti zostávajú nejasné.

Pri výbuchu bomby v Nigérii zahynulo najmenej 27 pastierov
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Najmenej 27 ľudí v stredu (25. 1.) zahynulo pri výbuchu bomby, ku ktorému došlo v strednej Nigérii v oblasti zmietanej náboženskými a etnickými konfliktmi. Informovala o tom agentúra AFP.

Explózia v obci Rukubi usmrtila pastierov, ktorí tam pásli svoje stáda, uviedla miestna polícia. Dodala, že pri výbuchu, ktorého okolnosti zostávajú nejasné, zahynulo 27 osôb a viacero kusov dobytka. Zranenia utrpelo mnoho ďalších ľudí a počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

Kto bombu zhodil?

Polícia dodala, že príčina explózie je nateraz predmetom vyšetrovania. Podľa miestneho združenia pastierov dobytka však bombu zrejme zhodilo na dedinu lietadlo nigérijskej armády.

„Vieme, že len vládne lietadlá majú schopnosť vykonávať letecké útoky. Vyzývame na riadne vyšetrovanie a vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí sú za toto zodpovední,“ povedal Lawalo Dano zo združenia pastierov.

Hovorca nigérijských vzdušných síl sa k incidentu bezprostredne nevyjadril, pripomína AFP. Podľa nej došlo už k niekoľkým prípadom, keď nigérijská armáda na severe krajiny podnikla letecké útoky na civilistov, ktorých omylom považovala za militantných džihádistov.

V strednej časti Nigérie dochádza k opakovaným potýčkam a násilnostiam medzi pastierskymi a poľnohospodárskymi kmeňmi, ktoré sa sporia o pôdu a vodné zdroje. Tento konflikt má aj náboženský rozmer, keďže pastieri sú poväčšine moslimovia, zatiaľ čo poľnohospodári sa hlásia ku kresťanstvu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet