Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Príčinou pádu vrtuľníka na Ukrajine bola chyba pilota

Zahynulo pri ňom aj vedenie ministerstva vnútra.

Príčinou pádu vrtuľníka na Ukrajine bola chyba pilota
Miesto pádu vrtuľníka v ukrajinskom meste Brovary. Foto: TASR/AP

Príčinou pádu vrtuľníka s vedením ukrajinského ministerstva vnútra na palube bola chyba pilota, napísal v utorok (24. 1.) ukrajinský server strana.ua s odvolaním sa na nemenované zdroje z ministerstva, oboznámené s predbežnými závermi expertov.

Svoju úlohu zohrala aj hmla, nízka výška letu a obavy z prípadného zamerania a zostrelenia stroja raketou odpálenou z Bieloruska, kde sa nachádzajú ruské vojská.

Vrtuľník sa zrútil na škôlku na kyjevskom predmestí Brovary v stredu (18. 1.) minulý týždeň. Pri katastrofe zahynulo 14 ľudí, vrátane ministra vnútra Denysa Monastyrského, jeho zástupcov a jedného dieťaťa.

Pilot vrtuľníka podľa zdrojov portálu letel príliš nízko za obmedzenej viditeľnosti. V ten deň totiž bola silná hmla. Trasu letu cez Brovary si pravdepodobne vybral so zreteľom na obavy z prípadnej rakety odpálenej z Bieloruska.

Mali zapnuté rušičky, čo ovplyvňovalo fungovanie – či nefungovanie – navigačných prístrojov. V Kyjeve a okolí nešla elektrina, a tak nesvietili červené svetlá na výškových budovách. V kritickej chvíli, už príliš neskoro, si pilot všimol budovy pred sebou, ale už nemal šancu odvrátiť katastrofu.

Pád vrtuľníka si okrem 14 obetí vyžiadal 25 zranených, vrátane 11 detí.

Vyšetrovanie prokuratúra zverila tajnej službe SBU, ktorá podľa portálu zvažovala tri základné hypotézy: porušenie leteckých predpisov, technickú chybu či úmyselný zásah s cieľom zničiť vrtuľník.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet