Na hlavný obsah

Prokuratúra obžalovala podozrivého z vraždy japonského expremiéra Abeho

Bývalý premiér podľahol vážnym zraneniam a veľkej strate krvi.

Prokuratúra obžalovala podozrivého z vraždy japonského expremiéra Abeho
Podozrivého - Tecuju Jamagamiho - z vraždy expremiéra Šinzóa Abeho eskortujú na policajnú stanicu. Foto: TASR/AP

Japonská prokuratúra vzniesla obžalobu voči mužovi podozrivému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Informovala o tom v piatok (13. 1.) agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá.

Tecuja Jamagami 8. júla z podomácky vyrobenej zbrane dvakrát odzadu vystrelil na Abeho počas predvolebného prejavu. Expremiér vážnym zraneniam a veľkej strate krvi neskôr podľahol. Jamagami útočil v meste Nara počas kampane pred voľbami do hornej komory japonského parlamentu.

Útočníka polícia zadržala priamo na mieste. Podľa psychiatrického posudku z väzenského centra v meste Osaka, ktorý dokončili v utorok (10. 1.), je spôsobilý absolvovať súdny proces. Jamagamiho (42) tiež obvinili z porušenia zákona o kontrole držby zbraní.

Jamagami vypovedal, že Abeho si ako terč útoku vybral pre napojenie premiéra na Cirkev zjednotenia. K nej cítil odpor pre dary, ktoré jej poskytla jeho matka a spôsobili rodinný bankrot.

Abe nebol členom tejto cirkvi, ale v minulosti vystúpil na zhromaždení ktoré jej členovia organizovali.

Vražda expremiéra tiež viedla k neočakávanému odhaleniu úzkych väzieb medzi Cirkvou zjednotenia a mnohými konzervatívnymi zákonodarcami. Verejnosť v Japonsku to rozhnevalo a spôsobilo prudký pokles popularity vlády premiéra Fumia Kišidu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet