Na hlavný obsah

Putin by mohol v najbližších dňoch vyhlásiť druhé kolo mobilizácie

Vyplýva to z analýz ISW.

Na snímke zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruský vojaci.
Na snímke zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruský vojaci.Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin by mohol v najbližších dňoch, možno už v stredu (18.1.), oznámiť druhé kolo mobilizácie obyvateľstva do vojny proti Ukrajine. Vyplýva to z analýz, ktoré v stredu zverejnil americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informovala o tom agentúra DPA.

ISW uvádza, že Putin by mohol mobilizáciu ohlásiť už v priebehu stredy. V tento deň sa totiž v Petrohrade zúčastní na oslavách prelomenia nemeckého obkľúčenia mesta, ku ktorému došlo v januári 1944. Navštívi tiež tamojšiu zbrojovku.

Inštitút vo svojej analýze tiež uvažuje nad tým, že šéf Kremľa by mohol aj oficiálne vyhlásiť Ukrajine vojnu. DPA pripomína, že ruskí predstavitelia stále označujú inváziu za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Použitie termínu „vojna“ je podľa ruských zákonov zakázané a trestné.

ISW dodáva, že spravodajské služby Ukrajiny i západných krajín opakovane upozorňujú na Putinove plány vyhlásiť v polovici januára druhé kolo mobilizácie.

Zmeny v ozbrojených silách

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok (17. 1.) zároveň ohlásil, že Rusko zavedie v rokoch 2023 až 2026 výrazné zmeny vo svojich ozbrojených silách. A to so zámerom posilniť bojové schopnosti námorných, vzdušných a strategických raketových síl.

Rusko koncom decembra tiež vyhlásilo, že v ďalších rokoch plánuje zvýšiť počet vojakov ruskej armády z 1,15 milióna na 1,5 milióna.

V Rusku vlani v septembri vyhlásili prvú mobilizáciu od druhej svetovej vojny. V rámci nej povolali do Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine vyše 300 000 bývalých vojakov vrátane niekdajších brancov.

Správy o plánovanej druhej fáze mobilizácie Kremeľ opakovane popiera.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet