Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Režisér John Carpenter je legenda filmového hororu

Oslavuje 75 rokov.

Režisér John Carpenter je legenda filmového hororu
Americký režisér John Carpenter. Foto: Facebook/John Carpenter - The Master of Horror

Americký režisér John Carpenter, ktorý sa narodil 16. januára 1948, sa najviac vryl divákom do pamäti kultovými horormi Halloween alebo Vec. Tie nakrútil na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia. V pondelok (16. 1.) oslavuje 75 rokov.

Na konte má ale aj akčný sci-fi Útek z New Yorku a jeho pokračovanie Útek z L.A. alebo romantický príbeh z rovnakého filmového žánru Starman. Okrem režijnej práce sa tento klasik filmového hororu presadil aj ako skladateľ filmovej hudby.

Americký režisér John Carpenter.
Americký režisér John Carpenter.Foto: Facebook/Director John Carpenter

Carpenter sa narodil v dedine Carthage v štáte New York. Vyrastal v Kentucky a filmové vedy vyštudoval na Juhokalifornskej univerzite v Los Angeles. Jeho prvou celovečernou snímkou, ku ktorej si napísal scenár a zložil aj hudbu, bolo sci-fi s prvkami humoru a satiry Temná hviezda (1974).

Okrem Halloweenu, ktorým v roku 1978 odštartoval jednu z najpopulárnejších strašidelných sérií všetkých čias, patrí ku Carpenterovým kultovým filmom Hmla (1980) alebo Vládca temnot (1987).

Počas kariéry si od hororov odskočil tiež k akčnému žánru alebo komédii. Ani v takýchto Veľkých ťažkostiach v Malej Číne (1986) ale nechýbala určitá dávka tajomna. A tiež Kurt Russell, Carpenterov obľúbený herec, ktorý nechýbal ani v oboch Útokoch alebo Veci.

„Každý človek v každej krajine, každá živá ľudská bytosť cíti, má rovnaké strachy. Všetci sme bratmi a sestrami v strachu. Pokiaľ ide o divákov, prekračuje horor medzinárodné hranice,“ povedal režisér pred rokmi o žánri, ktorý ho najviac preslávil.

Jeho posledný film The Ward z roku 2010, podobne ako predchádzajúci Duchovia Marsu (2001), ale ukázal, že aj takýto majster žánru si niekedy vyberie horšiu chvíľku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet