Na hlavný obsah

Rok 2022 bol piatym najteplejším od konca 19. storočia

Tvrdia americkí vedci.

Rok 2022 bol piatym najteplejším od konca 19. storočia
Ilustračná snímka. Foto: Pixabay.com

Rok 2022 bol piatym najteplejším od roku 1880, keď meranie začalo. Uplynulých deväť rokov bolo najteplejších od doby pred priemyselnou revolúciou. Oznámili to vo štvrtok (12. 1.) podľa agentúry Reuters americkí vedci z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) a Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Ohrozujú sa ciele parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Ich zámerom je obmedziť globálne oteplenie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou.

Rok 2022 zdieľa piatu priečku s rokom 2015. A to napriek klimatickému javu La Niňa v Tichom oceáne, ktorý bežne mierne znižuje globálne teploty. Priemerné teploty na svete sú teraz o 1,1 až 1,2 stupňa Celzia vyššie oproti dobe pred priemyselnou revolúciou.

„Tempo, ktorým postupujeme, nám nebude trvať viac ako dve desaťročia, kým prekročíme limit parížskej dohody. Nevyhli by sme sa tým najničivejším dôsledkom. Jediný spôsob, ako to zastaviť, je prestať vypúšťať skleníkové plyny do atmosféry,“ povedal Gavin Schmidt, riaditeľ Goddardovho inštitútu pre kozmický výskum.

Schmidt ďalej uviedol, že očakáva, že rok 2023 bude ešte o trochu teplejší ako ten vlaňajší, práve pre slabšie pôsobenie javu La Niňa. Ten bežne trvá okolo piatich mesiacov a označuje ochladenie hladiny Tichého oceánu v niektorých miestach o tri až päť stupňov Celzia.

Extrémne počasie a klimatická zmena

Klimatickej zmene vedci pripisujú extrémne počasie na planéte v roku 2022. Leto v Európe bolo historicky najteplejšie a predovšetkým v stredomorských štátoch sa prejavilo ničivými požiarmi.

Napriek tomu, že najväčší znečisťovatelia sľubujú, že svoje emisie znížia na nulu, podiel oxidu uhličitého v atmosfére ďalej rastie. Jeho koncentrácia v minulom roku dosiahla úroveň, akú Zem nepamätá posledné tri milióny rokov, hovorí Schmidt.

Na tohtoročnej klimatickej konferencii COP28 v Spojených arabských emirátoch (SAE) svetové krajiny zhodnotia, ako sa im darí plniť záväzky parížskej dohody.

Ako prezidenta COP28 však vybrali riaditeľa štátnej ropnej spoločnosti SAE. To medzi vedcami aj environmentalistami vzbudzuje obavy, že zástupcovia fosílneho priemyslu budú mať vplyv na diskusie, píše Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet