Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusa odsúdili na 12 rokov za podpálenie vojenskej správy

Výtržníctvo rekvalifikovali na teroristický útok.

Rusa odsúdili na 12 rokov za podpálenie vojenskej správy
Ilustračná snímka. Foto: twitter/ Bill Warner

V Rusku prvý raz vyniesli rozsudok za spáchanie teroristického útoku. Takto príslušný vojenský súd kvalifikoval podpálenie vojenskej správy v meste Nižnevartovsk. Obvineného odsúdili na 12 rokov odňatia slobody vo väzení s prísnym režimom. Uviedla to v utorok (31. 1.) britská stanica BBC.

K podpáleniu vojenského registračného a zaraďovacieho úradu v Nižnevartovsku v Chanty-Mansijskom autonómnom okruhu v západnej Sibíri došlo 4. mája 2022.

Podľa ministerstva pre mimoriadne situácie založený požiar zasiahol len plochu s rozlohou jeden meter štvorcový a zaobišiel sa bez zranených. Dvojicu podozrivých Vladislava Borisenka a Vasilija Gavrilišen zadržali krátko po incidente.

Podľa vyšetrovateľov odsúdený Borisenko nakrútil, ako Gavrilišen hádže zápalné fľaše do budovy, kde sídlila vojenská správa. Pôvodne oboch mužov obvinili iba z výtržníctva a úmyselného ničenia cudzieho majetku. V decembri ich skutok však rekvalifikovali na teroristický útok. Obvinení, ktorých kauzy súd rozdelil, s týmto rozhodnutím súdu nesúhlasili.

Ruské tlačové agentúry v tom čase napísali, že Borisenko svoju vinu plne priznal a oľutoval. Tvrdil tiež, že k spáchaniu činu ho neviedli žiadne politické motívy. Obaja zhodne vyhlasovali, že diskutéri na platforme Telegram im núkali finančnú odmenu, ak podpália vojenskú správu.

Minulý týždeň bolo z úmyselného poškodzovania majetku na teroristický útok rekvalifikované aj trestné konanie proti členom rockovej skupiny Room 32 Alexejovi Nurejevovi a Romanovi Nasrijevovi, ktorí boli v októbri obvinení z podpálenia budovy vojenskej správy v Čeľabinskej oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet