Na hlavný obsah

Ruskí právnici vyzývajú Putina, aby prestal so šikanovaním Navaľného

Adresovali mu otvorený list.

Ruskí právnici vyzývajú Putina, aby prestal so šikanovaním Navaľného
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj Foto: TASR/AP

Skupina ruských právnikov adresovala ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi otvorený list, v ktorom žiadajú, aby sa prestalo so šikanovaním väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Ako na svojom webe uviedla stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), podmienky Navaľného zadržiavania označili signatári výzvy za mučenie, informuje TASR.

„Dnes sa nemôžeme a ani nemáme právo nečinne sa prizerať porušovaniu ústavných práv a znevažovaniu ľudskej dôstojnosti nášho kolegu, ktorému bol štatút advokáta odňatý v súvislosti s jeho trestným stíhaním za jeho politické aktivity v Rusku,“ píše sa v liste.

Fakt, že Navaľnyj sa už desiatykrát od augusta minulého roku ocitol v trestnej cele, považujú signatári listu za mučenie. Táto skutočnosť podľa nich priamo ohrozuje Navaľného a jeho život.

Právnici tiež žiadajú, aby Navaľného mohli vyšetriť aj lekári z prostredia mimo väznice.

Alexej Navaľnyj si odpykáva trest odňatia slobody vo väzenskom tábore s prísnym režimom vo Vladimírskej oblasti. Dňa 31. decembra bol poslaný do trestnej cely, kde na nakazil virózou. Lieky, ktoré mu kúpili jeho spolupracovníci, mu vo väznici vydali až po zverejnení otvoreného listu adresovaného Putinovi ruskými lekármi.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet