Na hlavný obsah

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

V Nemecku si obete holokaustu pripomínajú 27. januára.

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust
Preživšia holokaustu Rozette Katsová hovorí počas pietnej spomienky na obete v rámci Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag. Foto: TASR/AP

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok (27. 1.), keď si svet pripomína pamiatku obetí holokaustu, pripomenul historickú zodpovednosť Nemecka za zavraždenie miliónov Židov v období nacizmu. Informovala o tom agentúra DPA.

„Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili,“ napísal Scholz na sociálnej sieti twitter.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomína 27. januára utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau v roku 1945.

V Nemecku si obete holokaustu pripomínajú 27. januára od roku 1996. Tohtoročné spomienkové udalosti v Nemecku sa sústredia na ľudí, ktorých nacisti prenasledovali pre ich sexuálnu orientáciu alebo identitu.

V nemeckom parlamente prednesie v tejto súvislosti príhovor preživšia holokaustu Rozette Katsová a Klaus Schirdewahn, ktorý sa nemeckým zákonodarcom prihovorí ako predstaviteľ LGBT+ komunity.

Predsedníčka Spolkového snemu (Bundestag) Bärbel Basová neskôr otvorí spoločenskú udalosť. Tá sa koná na počesť tohto dňa a na ktorej sa zúčastní aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Medzinárodný výbor Auschwitzu, ktorý zriadili preživší tohto koncentračného tábora, poukázal na paralelu s ruskou vojnou na Ukrajine.

„Ľudia, ktorí prežili nemecké koncentračné a vyhladzovacie tábory, sú tento rok v tento spomienkový deň, ktorý je pre nich vždy bolestivý, konfrontovaní s novou bolesťou a hrôzou. Pripomienka vraždy ich rodinných príslušníkov a spoluväzňov sa mieša s hrôzami novej vojny v Európe,“ uviedol výbor.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet