Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovenská republika sa stala pred 30 rokmi členskou krajinou OSN

Stalo sa tak necelé dva týždne po prerokovaní jej žiadosti o členstvo.

Slovenská republika sa stala pred 30 rokmi členskou krajinou OSN
Na snímke sprava Milan Kňažko a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec, stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku Eduard Kukan v OSN. Foto: ČTK/AP/AP

Symbolickým, súbežným vztýčením slovenskej zástavy pred sídlom Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku a pred budovou Ministerstva zahraničných vecí SR v Bratislave bola v roku 1993 Slovenská republika prijatá do OSN. Stala sa tak v poradí ako 180. členským štátom. Vo štvrtok (19. 1.) uplynie od tejto chvíle 30 rokov.

Slovensko sa stalo členskou krajinou OSN 19. januára 1993. A to ako jeden z nástupníckych štátov po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).

Udialo sa tak len necelé dva týždne potom, ako Bezpečnostná rada OSN začala 8. januára prerokovávať slovenskú a českú žiadosť o členstvo v OSN.

Jeden z hlavných pilierov zahraničnej politiky

Vtedajší slovenský minister zahraničných vecí Milan Kňažko vo svojom prejave počas zasadnutia zdôraznil jasné rozhodnutie Slovenska zapojiť sa do medzinárodných aktivít. A ako plnoprávny člen svetového spoločenstva stať sa aktívnym partnerom v integračných procesoch.

Členstvo v OSN je jedným z hlavných pilierov slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko je v popredí aktivít zameraných na tri hlavné piliere činnosti OSN. Sú nimi udržiavanie mieru a bezpečnosti, dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd a všestranný hospodársky a sociálny rozvoj.

V rokoch 2006 až 2007 bolo Slovensko nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v rokoch 2010 až 2012 sa po prvýkrát vo svojej samostatnej histórii stalo Slovensko členom Hospodárskej a sociálnej rady OSN (ECOSOC). Popri Valnom zhromaždení, Bezpečnostnej rade, Poručenskej rade a Medzinárodnom súdnom dvore je jedným z hlavných orgánov OSN.

Od 1. januára 2023 pôsobí Slovensko na obdobie troch rokov opäť v ECOSOC. Ide o 54-členný orgán zameraný na ekonomické, sociálne a environmentálne aspekty udržateľného rozvoja a na tzv. Agendu 2030.

Slovenskí diplomati pôsobiaci v OSN

V histórii OSN pôsobilo a pôsobí na rôznych postoch v orgánoch a inštitúciách tejto medzinárodnej organizácie množstvo slovenských diplomatov.

Už v roku 1945 stál pri formovaní OSN slovenský diplomat Ján Papánek. Ako člen vtedajšej československej delegácie bol tiež jedným z autorov základného dokumentu Charty OSN.

Aj po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 sa v štruktúrach OSN uplatnilo viacero slovenských diplomatov či právnikov. Právnik a diplomat Peter Tomka zastával od 6. februára 2012 do 6. februára 2015 post predsedu Medzinárodného súdneho dvora v holandskom Haagu.

Vtedajší slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák reční počas 70. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.
Vtedajší slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák reční počas 70. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.Foto: ČTK/AP/Seth Wenig

Dôkazom kvality slovenskej diplomacie a rešpektu zo strany partnerov na medzinárodnej scéne bolo aj zvolenie vtedajšieho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka do funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Túto, protokolárne najvyššiu funkciu v systéme svetovej organizácie reprezentujúcej všetkých 193 členských krajín, zastával od 12. septembra 2017 do 17. septembra 2018.

Prvým stálym predstaviteľom Slovenska pri OSN bol v rokoch 1993 – 1994 Eduard Kukan. V súčasnosti je stálym predstaviteľom SR pri OSN v New Yorku veľvyslanec Michal Mlynár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko