Na hlavný obsah

Špecializovaný trestný súd zamietol návrh Mišenku na obnovu konania v kauze Euromont

Ide o kauzu z leta 2009.

Špecializovaný trestný súd zamietol návrh Mišenku na obnovu konania v kauze Euromont
Viliam Mišenka. Foto: TASR

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v pondelok (23. 1.) zamietol návrh odsúdeného Viliama Mišenku na obnovu konania v kauze výbuchu v topoľčianskej firme Euromont z leta 2009. Proti rozhodnutiu sa môže podať sťažnosť. Mišenka si odpykáva 20-ročný trest odňatia slobody v rakúskom väzení.

Predsedníčka senátu ŠTS Pamela Záleská zdôraznila, že podmienkou pre povolenie obnovy konania je zistenie nových skutočností alebo dôkazov. „V tomto konaní tak nebolo,“ povedala. Nezistila sa podľa jej slov žiadna nová skutočnosť, ktorá by mala takú váhu, že by zmenila nazeranie súdov na prípad.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry považuje rozhodnutie súdu za správne a zákonné. „Poukazujem na to, že odsúdený Viliam Mišenka už využil aj mimoriadny opravný prostriedok-dovolanie, ktoré sa tiež zamietlo,“ podotkol. Obhajca Igor Cibula rozhodnutie súdu rešpektuje. „Prípadnú nespokojnosť môj klient vyjadrí v podanej sťažnosti,“ povedal.

Slovenské súdy Mišenku pôvodne právoplatne odsúdili na 23 rokov väzenia. V lete 2020 ho zadržali v Rakúsku. Keďže má rakúske občianstvo, začali tamojšie orgány vnútroštátne konanie podľa svojich zákonov a trest mu o tri roky zmiernili.

Odsúdili ho za úkladnú vraždu v štádiu pokusu formou účastníctva ako objednávateľ. Pri výbuchu v topoľčianskej firme zahynula jedna osoba a ďalšie utrpeli vážne i ľahšie zranenia. Mal mať záujem na likvidácii svojej švagrinej, ktorá výbuch prežila.

Spochybnenie výpovede svedka

Dôvodom návrhu na obnovu konania bolo spochybnenie dôveryhodnosti výpovede korunného svedka Milana Pavloviča, ktorý mal podľa Mišenkovej obhajoby za spoluprácu požívať výhody v podobe zastavenia trestného stíhania. Pavlovič si odpykáva 25 rokov väzenia za vraždu Jozefa Mišenku, synovca Viliama Mišenku.

Súdy sa podľa Záleskej pri svojom rozhodovaní zaoberali aj skutočnosťou, že prípad Pavloviča môže skončiť zastavením trestného stíhania. „Nejde o to, ako procesne skončila trestná vec svedka Pavloviča. Ide o to, ako svedok vypovedal ohľadom skutočností podstatných k rozhodnutiu aj o vine Viliama Mišenku,“ podotkla predsedníčka senátu.

Mišenka nebol na pondelkovom verejnom zasadnutí prítomný, požiadal o konanie v jeho neprítomnosti. V písomnom odôvodnení podaného návrhu odmietol, že by spáchal skutok, pre ktorý ho právoplatne odsúdili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko