Na hlavný obsah

Súhlasom prokurátora ÚŠP s prehliadkou v sídle Penty došlo k porušeniu práv

Rozhodol o tom Ústavný súd SR.

Súhlasom prokurátora ÚŠP s prehliadkou v sídle Penty došlo k porušeniu práv
Tabuľa na Ústavnom súde SR v Košiciach. Foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR v utorok (17. 1.) rozhodol, že súhlasom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) s príkazom vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na prehliadku v sídle Penty došlo k porušeniu základných práv sťažovateľov. Išlo o sťažnosť v prípade policajného zásahu v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.

Konaním boli podľa ÚS porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a na inú právnu ochranu, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Konštatoval to III. senát ÚS SR.

Sťažovateľmi boli Digital Park II, s. r. o., Penta Investments Limited a Penta Real Estate, s. r. o. ÚS v rozhodnutí z 12. januára zrušil uvedený súhlas prokurátora ÚŠP. Zároveň v danej veci odmietol sťažnosť proti postupu polície pri vykonávaní prehliadky iných priestorov. Vo zvyšnej časti ústavnej sťažnosti súd nevyhovel.

K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava H. spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko