Na hlavný obsah

Švédsko prevzalo od Česka predsedníctvo v Rade EÚ

Ich mottom je zelenšia, bezpečnejšia a slobodnejšia Európa.

Švédsko prevzalo od Česka predsedníctvo v Rade EÚ
Švédska vlajka. Foto: pixabay.com

Švédsko prevzalo v prvý deň nového roka 2023 od Česka rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Škandinávsku krajinu čakajú pri vedení rokovaní a sprostredkovaní kompromisov v Bruseli výzvy. Súvisia najmä s vojnou Ruska proti Ukrajine a vysokými cenami energií.

Náročnými témami budú boj proti klimatickej kríze v spojitosti s dokončením súboru opatrení EÚ známeho ako Fit for 55. Taktiež dlhodobo kontroverzná migrácia. V tej vyvoláva znepokojenie skutočnosť, že sa švédska menšinová vláda v parlamente spolieha na podporu krajne pravicovej strany Švédski demokrati.

Mottom švédskeho predsedníctva je „zelenšia, bezpečnejšia a slobodnejšia“ Európa. Vláda v Štokholme vyzdvihla štyri priority. Bezpečnosť a jednota, konkurencieschopnosť, ekologická a energetická transformácia, ako aj demokratické hodnoty a právny štát.

Švédske kráľovstvo je členom Európskej únie od roku 1995. Rotujúce polročné predsedníctvo v Rade EÚ zastáva tretíkrát po rokoch 2001 a 2009.

Počas najbližších šiestich mesiacov tak budú švédski ministri a ďalší predstavitelia predsedať viac než 1 000 stretnutiam v Bruseli a Luxemburgu. Ďalších približne 150 je naplánovaných v samotnom Švédsku.

Predsednícka krajina vedie na všetkých úrovniach zasadnutia Rady EÚ, ktorá reprezentuje záujmy členských štátov a je popri Európskom parlamente jedným z dvoch zákonodarných orgánov Únie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet