Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Trump vyzval republikánov, aby podporili McCarthyho

Ten sa usiluje o funkciu predsedu Snemovne reprezentantov v Kongrese.

Na snímke vpredu republikánsky kandidát na predsedu snemovne amerického Kongresu Kevin McCarthy.
Na snímke vpredu republikánsky kandidát na predsedu snemovne amerického Kongresu Kevin McCarthy. Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu (4. 1.) vyzval republikánskych poslancov, aby podporili Kevina McCarthyho pri hlasovaní o obsadení funkcie predsedu Snemovne reprezentantov v Kongrese. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Teraz je čas, aby všetci naši skvelí republikánski poslanci v snemovni hlasovali za Kevina, uzavreli dohodu, získali víťazstvo,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.

Exprezident zároveň republikánov vyzval, aby „veľký triumf“ nezmenili „na obrovskú a ponižujúcu porážku“. „Kevin McCarthy odvedie dobrú a možno aj skvelú prácu – len pozerajte!“ dodal.

Biden označil zdĺhavý proces za zahanbujúci

Americký prezident v stredu označil neúspešné úsilie republikánov pri voľbe predsedu Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, za „zahanbujúce“. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Členovia snemovne v utorok (3. 1.) nedokázali zvoliť nového predsedu ani po troch kolách hlasovania, pričom republikáni v nej majú väčšinu. Biden v tejto súvislosti uviedol, že „celý svet situáciu v Kongrese sleduje“. Prezident sa podľa svojich slov sústredí na riešenie záležitostí.

„To nie je môj problém,“ povedal v spojitosti s voľbou predsedu. „Len si myslím, že to, že to trvá tak dlho, je naozaj zahanbujúce,“ dodal.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v utorok zasadla po prvý raz v novom zložení, pričom prevahu majú republikáni. Na zvolenie do funkcie predsedu je potrebných 218 hlasov. Líder republikánov v snemovni Kevin McCarthy v prvých troch kolách hlasovania tento počet nezískal a mal dokonca nižšiu podporu ako kandidát demokratov Hakeem Jeffries.

Hlasovanie bude pokračovať v stredu. Predseda musí byť zvolený, aby členovia snemovne mohli zložiť prísahu a začať rokovať, píše AFP. Nového predsedu sa poslancom v prvom kole hlasovania nepodarilo zvoliť prvýkrát od roku 1923.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet