Na hlavný obsah

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

Obviňuje ho, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich.

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu (29. 1.) po prvý raz povedal, že Turecko by mohlo súhlasiť s členstvom Fínska v NATO bez toho, aby odsúhlasilo aj vstup susedného Švédska. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ak to bude treba, môžeme dať odlišnú odpoveď, pokiaľ ide o Fínsko. Švédsko bude otrasené, keď pre Fínsko dáme rozdielnu odpoveď,“ povedal Erdogan. Takisto Švédsko opakovane vyzval, aby vyhovelo žiadosti Ankary o vydanie podozrivých osôb.

„Ak sa naozaj chcete pripojiť k NATO, týchto teroristov nám vrátite,“ povedal turecký prezident. Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

Obe krajiny potrebujú súhlas všetkých 30 členských krajín vrátane Turecka. Ich žiadosti o vstup neschválilo ani Maďarsko – tamojší premiér Viktor Orbán však prisľúbil, že parlament ich odsúhlasí na budúci mesiac.

Erdogan obviňuje Švédsko z toho, že poskytuje útočisko členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú vníma Ankara aj jej západní spojenci ako teroristickú organizáciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet