Na hlavný obsah

Uganda oznámila koniec epidémie eboly

Správu potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Uganda oznámila koniec epidémie eboly
Na archívnej snímke z 20. októbra 2022 lekári v špeciálnych ochranných odevoch. Foto: TASR/AP

Uganda v stredu (11. 1.) oznámila koniec epidémie eboly. Toto nebezpečné vírusové ochorenie sa v africkej krajine objavilo pred takmer štyrmi mesiacmi. Vyžiadalo si životy 55 ľudí. Informovala o tom agentúry AFP.

„Výskyt eboly v Ugande sme úspešne dostali pod kontrolu,“ uviedla ugandská ministerka zdravotníctva Jane Ruth Acengová na podujatí v okrese Mubende v strednej Ugande, kde bola choroba prvýkrát zistená v septembri.

Správu potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa WHO počas tejto epidémie v Ugande zomrelo 55 ľudí a 87 pacientov sa vyliečilo. Nákazu potvrdili u 142 ľudí.

Acengová dodala, že 11. januára uplynulo od začiatku vypuknutia eboly v Ugande 113 dní. Ochorenie sa podľa ministerky podarilo rýchlo eliminovať tým, že úrady zintenzívnili kľúčové opatrenia, ako je sledovanie kontaktov a nákazy, prevencia a kontrola.

V Ugande cirkuloval tzv. sudánsky kmeň eboly, proti ktorému zatiaľ nie je žiadna vakcína, hoci aktuálne sa v Ugande testujú tri očkovacie látky. Ebola sa šíri telesnými tekutinami, pričom bežnými príznakmi sú horúčka, vracanie, krvácanie a hnačka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet