Na hlavný obsah

Ukrajinský generálny štáb podľa BBC priznáva čiastočné obkľúčenie Bachmutu

Správa tiež uvádza, že sa bojuje tiež v samotnom Bachmute

Ukrajinský generálny štáb podľa BBC priznáva čiastočné obkľúčenie Bachmutu
Na snímke zničená ulica v meste Bachmut na východe Ukrajiny. Foto: ASR/AP

Ukrajinský generálny štáb v pondelok (23. 1.) vo svojom rannom hlásení nepriamo potvrdil, že ruské jednotky už napol obkľúčili mesto Bachmut na severe Doneckej oblasti. To je niekoľko mesiacov dejiskom prudkých bojov. Vo svojom ruskojazyčnom vydaní o tom informoval server BBC News.

Medzi osadami, kde ukrajinská armáda za posledných 24 hodín odrážala útoky, sa totiž v správe armádneho velenia objavila tiež dedina Stupočky. Tá sa nachádza na ceste spájajúcej Bachmut s mestom Kosťantynivka, ktoré bolo dôležitým zásobovacím uzlom pre bachmutskú posádku.

Podľa BBC sú tak ruské jednotky minimálne blízko tomu, aby Bachmut dostali do operačného obkľúčenia. Teda odrezali hlavné trasy k nemu. Správa generálneho štábu uvádza, že sa bojuje tiež v samotnom Bachmute.

Jevgenij Prigožin

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sú vlečúce sa boje pri Bachmute pravdepodobne dôvodom, prečo pohasína hviezda Jevgenija Prigožina, ktorý založil žoldniersku Vagnerovu skupinu. Putin sa rozhodol znovu vsadiť na pravidelnú armádu, cituje názor Inštitútu pre štúdium vojny server BBC News.

„Hviezda Jevgenija Prigožina začala pohasínať, pretože nedokázal splniť sľub zmocniť sa Bachmutu,“ píše ISW.

Inštitút tento predpoklad odvodzuje najmä zo skutočnosti, že Moskva tento mesiac vymenovala za veliteľa ruských jednotiek nasadených na Ukrajine náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.

Novoutvorený post v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu dovtedy zastával Sergej Surovikin, ktorého ukrajinská rozviedka označuje za Prigožinovho spojenca.

Ruský prezident Vladimir Putin sa navyše o Prigožinovi a jeho ľuďoch vôbec nezmienil, keď 15. januára hovoril o dobytí Soledaru, píše ISW.

Podľa analytikov ISW sa Putin na jeseň rozhodol dať Prigožinovi a Surovikinovi možnosť ukázať, čo dokážu svojimi prostriedkami – s tisíckami mobilizovaných väzňov a s pomocou úderov na ukrajinské energetické siete. Oboje ale zlyhalo, konštatuje ISW.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet