Na hlavný obsah

V Arménsku tento rok nebudú vojenské cvičenia vedené Ruskom

Tamojší premiér nevidí dôvod, prečo by sa mali konať na území Arménska.

V Arménsku tento rok nebudú vojenské cvičenia vedené Ruskom
Arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: TASR/AP

Na území Arménska sa tento rok nebudú konať vojenské cvičenia Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), vojenskej aliancie vedenej Ruskom. Vyhlásil to v utorok (10. 1.) arménsky premiér Nikol Pašinjan s tým, že nateraz nevidí dôvod na ich organizovanie na území Arménska. Vplýva to zo správy agentúry AFP.

Zároveň poukázal na to, že OZKB odmietla odsúdiť Azerbajdžan, s ktorým Arménsko vedie už niekoľko rokov spor o územie Náhorného Karabachu. Pašinjan pritom v poslednom čase opakovane kritizuje aj prácu ruských mierotvorcov v tomto juhokaukazskom regióne poznačenom ozbrojenými stretmi medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Na jeseň 2020 vypukla medzi Arménskom a Azerbajdžanom vojna nazývaná aj druhá vojna o Náhorný Karabach, ktorá si za šesť týždňov svojho trvania vyžiadala vyše 6 500 životov. Konflikt sa skončil uzavretím prímeria, ktoré sprostredkovala Moskva. Napriek prímeriu však v regióne stále pretrváva napätie.

„Arménsko očakávalo od svojich ruských a iných partnerov konkrétne kroky v oblasti bezpečnosti. Táto záležitosť je z hľadiska budovania ďalších vzťahov dôležitá,“ uviedol Pašinjan, pričom odkazoval na konflikt spred vyše dvoch rokov.

Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) zdržuje okrem Ruska a Arménska aj Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet