Na hlavný obsah

V Česku sa šíri hoax o smrti Petra Pavla

Na twitteri fámy vyvrátil.

V Česku sa šíri hoax o smrti Petra Pavla
Na snímke český prezidentský kandidát Petr Pavel. Foto: TASR/AP

Prostredníctvom falošných webových stránok prezidentského kandidáta Petra Pavla a reťazových e-mailov sa v Česku šíri dezinformácia, že Pavel zomrel. Kandidát na prezidenta to označil za dno kampan.

Smútočné oznámenie s Pavlovou fotkou sa objavilo na internetovej stránke, ktorá sa od jeho oficiálneho webu líši iba v URL adrese a internetovej doméne. Informácia sa šírila aj e-mailom formulovaným ako oficiálne oznámenie.

„Ja, Eva Hromádková, hovorkyňa, vám týmto oficiálne oznamujem, že kandidát na prezidenta ČR Petr Pavel náhle zomrel v noci na štvrtok 26. januára 2023 na pravdepodobné zlyhanie srdca,“ píše sa v e-maile.

Falošné oznámenie o smrtí zdieľal na twitterovom účte aj sám Pavel s označením, že ide o poplašnú správu.

„Áno, žijem. Nikdy som si nemyslel, že to budem musieť napísať na siete,“ uviedol s tým, že by ľudia mali „špinavosti“ vo voľbách odmietnuť. „Antikampaň dosiahla nové dno, poďme tomu povedať rázne nie vo voľbách!“ vyzval ľudí Pavel. Jeho komunikačný tím zvažuje právne kroky. Polícia potvrdila, že prípad prešetrujú pražskí kriminalisti.

Pavlovo vyhlásenie na twitteri komentoval aj jeho protikandidát Andrej Babiš. „Aj keď sme súperi, tak s vami absolútne súhlasím. Je to hnus a mrzí ma, že sa niekto k niečomu takému zníži. Polícia by to mala dôkladne preveriť, rovnako ako to robí v prípade anonymu, ktorý sa mi vyhrážal smrťou. Držte sa,“ napísal Pavlovi Babiš.

Český expremiér v utorok (24. 1.) zverejnil anonym, v ktorom sa mu odosielateľ vyhrážal, že ak vyhrá voľby, zabije ho. V sobotu (21. 1.) informoval o zásielke pre jeho ženu, v ktorej bol ostrý náboj.

Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa uskutoční v piatok a sobotu (27. a 28. 1.). Všetky štyri prieskumy volebných preferencií pred druhým kolom volieb favorizujú Petra Pavla pred Andrejom Babišom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet