Na hlavný obsah

V dome Bolsonarovho ministra sa našiel dekrét, ktorý mal zvrátiť výsledok volieb

Tvrdí, že jeho zverejnenie je vytrhnuté z kontextu.

V dome Bolsonarovho ministra sa našiel dekrét, ktorý mal zvrátiť výsledok volieb
Na snímke exminister spravodlivosti Anderson Torres. Foto: Wikipedia-CC BY 2.0

Brazílska polícia našla v dome exministra spravodlivosti Andersona Torresa návrh dekrétu, ktorý mal zvrátiť výsledok októbrových prezidentských volieb po prehre vtedajšieho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Informovala o tom agentúra Europa Press. Bolsonarov minister Torres, na ktorého sudca vydal zatykač po nedeľňajšom (8. 1.) útoku na tri najvyššie inštitúcie v brazílskej metropole, cez twitter odkázal, že zverejnenie dokumentu je „vytrhnuté z kontextu“.

Torres podľa miestnych médií minulý víkend odišiel s rodinou do Spojených štátov, kde je už dva týždne aj Bolsonaro.

„Dekrétom sa vyhlasuje stav obrany v sídle najvyššieho volebného súdu vo federálnom dištrikte Brazília, s cieľom zabezpečiť, či rýchlo obnoviť spravodlivosť a korektnosť volebného procesu roku 2022, v súlade so zákonnosťou, ktorej nedodržanie by predstavovalo vážne porušenie verejného poriadku a sociálneho zmieru,“ povedal.

Uvádza sa to v dokumente, ktorý polícia našla v utorok v dome exministra spravodlivosti Andersona Torresa. Dokument sa podľa denníka Folha de Sao Paolo odvoláva na článok 136 brazílskej ústavy. Predpokladá zriadenie komisie kontrolovanej Bolsonarom, ktorá mala overiť zákonnosť volebného procesu.

Októbrové voľby

Bolsonaro pred októbrovými prezidentskými voľbami, v ktorých ho porazil ľavicový politický veterán Luiz Inácio Lula da Silva, spochybňoval elektronický volebný systém, rovnako ako to robil pred svojím zvolením v roku 2018. Vlani v lete tiež vyhlásil, že neuzná výsledky volieb hlavy štátu, ak sa volebný systém nezmení.

Penzionovaný armádny dôstojník Bolsonaro, ktorý sa pozitívne vyjadruje o niekdajšej brazílskej diktatúre (1964 až 1985), výsledky októbrových volieb doteraz výslovne neuznal a napriek tradícii sa nezúčastnil Lulovej inaugurácie z 1. januára. 

Krátko pred ňou odišiel do Spojených štátov. Tam býva doteraz, zrejme stále vo vile zápasníka zmiešaných bojových umení (MMA) Josého Alda.

Útok Bolsonarových priaznivcov

Po nedeľňajšom útoku niekoľkých tisíc Bolsonarových priaznivcov na budovy parlamentu, prezidentského paláca a najvyššieho súdu sudca Alexandre de Moraes vydal zatykač na exministra Torresa. Ten je teraz tiež v USA. Od januára je šéfom verejnej bezpečnosti v regionálnej vláde federálneho distriktu Brazília.

Guvernéra distriktu Ibaneisa Rocha, v ktorého regionálnej vláde Torres pôsobil a ktorý je členom strany Bolsonarových spojencov, sudca po nedeľňajších udalostiach dočasne suspendoval.

„Tento dokument, ktorý zhabali v mojej neprítomnosti, zverejnili mimo kontextu. To prispelo k falošným obvineniam voči mne,“ napísal Torres na twitteri. „Boli sme prvé ministerstvo, ktoré začalo s odovzdávaním vlády. Rešpektujem brazílsku demokraciu,“ uviedol tiež Torres. Bolsonaro po oznámení výsledkov volieb niekoľko dní mlčal, potom len povedal, že bude dodržiavať ústavu.

Pritom napríklad jeho viceprezident Hamilton Mourao porážku uznal po niekoľkých hodinách a okamžite sľúbil odovzdať svoj úrad Geraldovi Alckminovi.

Zablokovanie aktív

V rámci vyšetrovania nedeľných udalostí vo štvrtok (12. 1.) federálny sudca Francisco Alexandre Ribeiro okrem iného zablokoval aktíva piatich desiatok ľudí a siedmich právnických osôb v hodnote 6,5 milióna brazílskych realov (asi 28 miliónov Kč). A to preto, že financovali dopravu tisícok ľudí na nedeľné demonštrácie do metropoly.

Sudca uviedol, že aj keď sa podozriví násilností priamo nezúčastnili, financovaním prepravy ľudí, ktorí sa zúčastnili nelegálnych akcií, prispeli k značným škodám na verejnom majetku. Majú tak občianskoprávnu zodpovednosť.

Súdom zablokovaná časť zodpovedá škodám spôsobeným výtržníkmi v nedeľu v budove parlamentu. Ďalšie škody spôsobili v Prezidentskom paláci a budove Najvyššieho súdu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet