Na hlavný obsah

V Minsku sa začal proces s Cichanovskou

Čelí obžalobe z vlastizrady.

V Minsku sa začal proces s Cichanovskou
Na snímke líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Foto: TASR/AP

V Minsku sa v utorok (17. 1.) začal súdny proces proti líderke bieloruskej opozície Sviatlane Cichanovskej. Političku súdia v neprítomnosti, keďže dlhodobo žije v exile. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na bieloruské štátne médiá.

Cichanovská deklarovala víťazstvo v sporných prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku uskutočnili v roku 2020 a podľa oficiálnych výsledkov ich vyhral dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko. Západ aj miestna opozícia označili voľby za zmanipulované.

Opozičná líderka čelí pred súdom množstvu obvinení vrátane vlastizrady, sprisahania zameraného na uchopenie moci, ako aj vytvorenia a vedenia extrémistickej organizácie, uviedli bieloruské médiá.

Cichanovská označila proces za frašku

Líderka bieloruskej opozície označila súdny proces v Minsku za „frašku“. Takisto uviedla, že jej pred začiatkom pojednávania neumožnili prístup k súdnym dokumentom.

Cichanovská žije v exile v Litve, kam sa uchýlila v auguste 2020 po bieloruských prezidentských voľbách. Za ich víťaza sa vyhlásil Lukašenko. Bieloruská opozícia ani Západ ho však neuznali za legitímne zvolenú hlavu štátu.

Lukašenkov režim už od protestov v roku 2020 odsúdil a uväznil veľké množstvo predstaviteľov opozície, novinárov a aktivistov, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet