Na hlavný obsah

V Pchjongjangu vyhlásili päťdňový lockdown pre výskyt respiračného ochorenia

V oznámení vlády sa ochorenie COVID-19 nespomína.

V Pchjongjangu vyhlásili päťdňový lockdown pre výskyt respiračného ochorenia
Na ilustračnej snímke rúško. Foto: Unsplash

Severokórejské úrady nariadili v hlavnom meste Pchjongjang päťdňový lockdown z dôvodu šírenia bližšie nešpecifikovaného respiračného ochorenia. Informuje o tom v stredu (24. 1.) juhokórejský portál NK News citujúci z oznámenia severokórejskej vlády a agentúra Reuters.

V oznámení vlády sa ochorenie COVID-19 nespomína. Uvádza sa v ňom len, že obyvatelia hlavného mesta musia zostať do konca nedele vo svojich domovoch a niekoľkokrát denne absolvovať meranie telesnej teploty.

Web NK News, ktorý dlhodobo monitoruje situáciu v KĽDR, už v utorokc (23. 1.) napísal, že obyvatelia Pchjongjangu si zjavne robili zásoby základného tovaru očakávajúc tak prísne opatrenia.

Zaviedli lockdown aj iné mestá?

Bezprostredne nebolo známe či lockdown zaviedli aj iné severokórejské mestá. Severná Kórea priznala len vlani na jar prvé prípady covidu, pričom už v auguste deklarovala víťazstvo nad vírusom.

Nikdy pritom neinformovala, koľko jej obyvateľov sa covidom nakazilo. Zrejme preto, že ani nemá prostriedky na také rozsiahle testovanie, približuje Reuters.

Namiesto toho však denne hlásila prípady chorých s horúčkou, ktorých počet tak v tejto 25 miliónovej krajine dosiahol podľa oficiálnych údajov 4,77 milióna. Od 29. júla však už KĽDR nehlásila ani takéto prípady.

Tamojšie štátne médiá pritom ďalej informovali o epidemiologických opatreniach zameraných na boj s respiračnými ochoreniami vrátane chrípky. Nariadenia lockdownu sa v nich však dosiaľ neobjavili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet