Na hlavný obsah

V tesnej blízkosti Zeme preletel asteroid

Najbližšie bol vo vzdialenosti 3 600 kilometrov.

V tesnej blízkosti Zeme preletel asteroid
Ilustračná snímka - asteroid. Foto: pixabay.com

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok (27. 1.) preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem išlo vôbec o jeden z najbližších. Vyplýva to zo správy americkej televízie CNN a agentúry AFP.

Asteroid s označením 2023 BU preletel podľa vedcov najtesnejšie nad najjužnejšou časťou Južnej Ameriky o 1.29 h SEČ, keď bol od Zeme vzdialený 3 600 kilometrov. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa nachádza od Zeme vo vzdialenosti 400 kilometrov.

Asteroid po tesnom prelete okolo Zeme podľa vedcov zmenil vplyvom zemskej gravitácie svoju obežnú dráhu okolo Slnka. Experti sa domnievajú, že teraz bude okolo Slnka obiehať 425 dní. Predtým mu to trvalo zhruba 359 dní.

Podľa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nehrozilo, že toto vesmírne teleso zasiahne Zem. Asteroid má priemer 3,5 a najviac 8,5 metra a je príliš malý na to, aby v prípade zásahu spôsobil rozsiahle škody.

Asteroid 2023 BU ako prvý zachytil amatérsky astronóm Gennadij Borisov minulý týždeň v sobotu z observatória Margo na Kryme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet