Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vo vysokých polohách Nízkych Tatier platí veľké lavínové nebezpečenstvo

Pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúčajú neskúseným návštevníkom.

Vo vysokých polohách Nízkych Tatier platí veľké lavínové nebezpečenstvo
Na snímke meranie výšky spadnutej lavíny v Žiarskej doline. Foto: TASR

Vo vysokých polohách Nízkych Tatier platí v piatok (20. 1.) veľké lavínové nebezpečenstvo. Zvýšené lavínové nebezpečenstvo pretrváva v ostatných pohoriach okrem Malej Fatry, kde ostáva mierne lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Za posledné dni pripadlo na horách od 30 do 70 cm nového snehu. Najviac ho pribudlo v Nízkych Tatrách a vo východnej časti Vysokých Tatier, najmenej v Malej Fatre.

„Pomerne veľké množstvo nového snehu vytvorilo na záveterných miestach nestabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Obzvlášť nebezpečné sú miesta pod sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch najmä severných expozícií,“ priblížil Kyzek.

Upozornil, že lavína sa môže uvoľniť na strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Očakáva sa aj výskyt samovoľných, prevažne prachových lavín z nového snehu.

„Pohyb vo vysokohorskom teréne neodporúčame návštevníkom bez znalosti lavínovej problematiky a potrebného výstroja,“ uviedol Kyzek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny