Na hlavný obsah

Zlatý glóbus za najlepšiu drámu získali Spielbergovi Fabelmanovci

Najlepšou komédiou sa stali Duchovia Inisherinu.

Zlatý glóbus za najlepšiu drámu získali Spielbergovi Fabelmanovci
Ocenenie Zlatý glóbus. Foto: TASR/AP

Zlatý glóbus za najlepšiu filmovú drámu si v noci na stredu (11. 1.) odniesla čiastočne autobiografická snímka Stevena Spielberga Fabelmanovci (The Fabelmans), ktorý sa voľne zakladá na režisérovom detstve a dospievaní. Spielberga za rovnaký film ocenili tiež v kategórii réžia.

Cenu za najlepšiu komédiu či muzikál dostal film Duchovia Inisherinu (The Banshees of Inisherin) režiséra Martina McDonagha, ktorý mal tiež najviac nominácií.

Zlatý glóbus za najlepší mužský výkon v dráme porota udelila hercovi Austinovi Butlerovi za biografickú snímku o Elvisovi Presleym s názvom Elvis. Medzi ženami v rovnakej kategórii vyznamenali Cate Blanchettovú s filmom Tár, kde stvárnila dirigentku nemeckého symfonického orchestra, ktorá sa potýka s prekážkami v prostredí, kde vládnu muži.

V kategórii komédia si cenu pre najlepšieho herca odniesol Colin Farrell za Duchov z Inisherinu. Medzi herečkami zvíťazila v kategórii komédia Michelle Yeohová s filmom Všetko, všade, naraz (Everything Everywhere All at Once).

Čiernej komédii Duchovia z Inisherinu sa podarilo premeniť aj nomináciu za scenár, za ktorý ocenili Martina McDonagha. Cenu pre najlepší neanglicky hovorený film má snímka Argentína, 1985. Z animovaných filmov sa porote najviac páčil Pinocchio Guillerma del Tora. Tvorca filmovej hudby Justin Hurwitz získal Zlatý glóbus za hudbu k filmu Babylon.

Po kritike opäť na obrazovkách

O Zlatých glóbusoch rozhoduje Asociácia zahraničných novinárov v Hollywoode (HFPA). V kategórii dráma dokázal Speilberg s filmom Fabelmanovci poraziť okrem iného pokračovanie akčného trháku Top Gun s názvom Top Gun: Maverick či druhý diel výpravnej sci-fi snímky Avatar Jamesa Camerona s názvom Avatar: Cesta vody (Avatar: The Way of Water).

Vlani vyhlásenie Zlatých glóbusov bojkotovali viaceré hviezdy a televízne štúdia na protest proti ich nedostatočnej diverzite a televízia NBC ich odmietla vysielať. Herci i ďalší zamestnanci vo filmovej brandži vyčítali HFPA, že vo svojich radoch nemala dostatok zástupcov etnických menšín, ale aj údajný rasizmus i korupciu.

Asociácia sa za posledný rok snažila dať najavo, že sa zmenila. Odovzdávanie cien sa tento rok napokon vrátilo späť na obrazovky televízie NBC. Trojhodinovým slávnostným večerom sprevádzal ako moderátor americký komik Jerrod Carmichael.

Ocenenie za celoživotné dielo prevzal herec Eddie Murphy. Herec Sean Penn tiež uviedol video s odkazom od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého krajina čelí ruskej invázii.

O cenách Zlatý glóbus, udeľovaných vo viac ako dvoch desiatkach kategórií, rozhodovalo tento rok 96 členov HFPA a asi stovka nečlenov, napísala agentúra AP. Zlaté glóbusy často napovedajú, kto získa neskôr najprestížnejšiu cenu filmového sveta – Oscara.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet