Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bezpečná úroveň konzumácie alkoholu neexistuje

Ročne umiera vyše tisíc Slovákov na zlyhanie pečene spôsobené včas neliečeným alkoholizmom.

Bezpečná úroveň konzumácie alkoholu neexistuje
Na ilustračnej snímke alkoholické nápoje.

Bezpečná úroveň konzumácie alkoholu neexistuje. I jeho príležitostné pitie v kombinácii so zlým životným štýlom spôsobuje poškodenie pečene. Upozornila na to pri príležitosti iniciatívy Suchý február internistka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Soňa Lobotková.

Slovák starší ako 15 rokov podľa štatistík ročne vypije vyše 11 litrov čistého alkoholu, čo je viac ako celoeurópsky priemer. „Štandardnou dávkou je v Európe desať gramov alkoholu denne, čo je približne malé pivo, deci vína alebo desať mililitrov tvrdého alkoholu. To však nie je zárukou a aj z týchto dávok si môžeme vypestovať závislosť, keď už človek pokračuje v pití aj napriek škodlivému vplyvu na telesné i duševné zdravie,“ uviedla Lobotková.

Závislý má podľa nej narušenú kontrolu nad príjmom alkoholu a jeho organizmus sa mení tak, že už bez neho nemôže fungovať.

„Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že konzumácia alkoholu sa každoročne podpíše pod tri milióny úmrtí na celom svete a je tiež hlavným rizikovým faktorom predčasnej úmrtnosti a invalidity u osôb vo veku 15 až 49 rokov. Podľa najnovších výskumov neexistuje žiadna bezpečná úroveň konzumácie alkoholu,“ doplnila.

Kedysi sa hovorilo, že príležitostné pitie alkoholu je prospešné pre kardiovaskulárny systém, rozprúdenie krvi, to však už podľa lekárky neplatí.

„Pozitívny zdravotný efekt malých príležitostných dávok alkoholu je ďaleko prevážený jeho škodlivými účinkami na pečeň. I príležitostná konzumácia alkoholu v kombinácii so zlým životným štýlom – nedostatkom pohybu, obezitou a zvýšeným kalorickým príjmom spôsobuje poškodenie pečene,“ upozornila Lobotková.

Poškodenie pečene

Pečeň v rámci konzumácie alkoholu podľa nej patrí obvykle k prvým a najvážnejšie zasiahnutým orgánom, pričom prvým štádiom jej poškodenia je jej stukovatenie – steatóza, následne sa môže rozvinúť i cirhóza, čo je jej terminálne poškodenie.

„Ročne umiera vyše tisíc Slovákov na zlyhanie pečene spôsobené včas neliečeným alkoholizmom. Patríme ku krajinám s najčastejším výskytom cirhózy, pričom viac ako polovicu zapríčiňuje alkohol,“ ozrejmila internistka.

Alkohol sa podľa nej podpisuje i pod postupné zlyhávanie pečene, jej rakovinu, alkoholové poškodenie srdca, mozgu, nervového systému.

Alkoholizmus je tiež jednou z najčastejších príčin chronickej pankreatitídy. Závažné bývajú akútne pankreatitídy, kde v 50 percentách hrá úlohu taktiež alkohol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko