Na hlavný obsah

Do Poľska dorazil prvý tank Leopard 2, ktorý Kanada darovala Ukrajine

Kanada Ukrajine prisľúbila štyri tanky.

Do Poľska dorazil prvý tank Leopard 2, ktorý Kanada darovala Ukrajine
Ilustračná snímka - Nemecký tank Leopard 2 A4 počas vojenského cvičenia vo výcvikovom stredisku v nemeckom meste Münster. Foto: TASR/DPA

Prvý tank Leopard 2, ktorý Kanada darovala Ukrajine, dorazil do Poľska, oznámila v noci na pondelok (6. 2.) kanadská ministerka obrany Anita Anandová.

„Prvý kanadský tank Leopard 2, ktorý sme darovali Ukrajine, dorazil do Poľska. Spolu s našimi spojencami budeme čoskoro cvičiť ozbrojené sily Ukrajiny na použitie tohto vybavenia,“ napísala Anandová na sociálnej sieti twitter.

Kanada koncom januára prisľúbila, že Ukrajine pošle štyri funkčné tanky Leopard 2. Berlín predtým súhlasil s dodávkou moderných tankov Leopard 2 Kyjevu po týždňoch intenzívneho nátlaku spojencov a povolil aj ďalším krajinám, ktoré majú tieto tanky nemeckej výroby vo svojom arzenáli, aby ich zaslali Ukrajine.

Samotné Nemecko prisľúbilo 14 tankov Leopard 2 a Spojené štáty neskôr prisľúbili, že Kyjevu pošlú 31 tankov Abrams. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval, že Rusko vníma dodávky tankov ako „priame zapojenie sa do konfliktu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet