Na hlavný obsah

Európske a americké inštitúcie zakázali používať na služobných zariadeniach TikTok

Obávajú sa čínskej špionáže.

Európske a americké inštitúcie zakázali používať na služobných zariadeniach TikTok
Na ilustračnej snímke aplikácia tiktok. Foto: Unsplash

Európska komisia zakázala svojim zamestnancom používať na služobných zariadeniach čínsku sociálnu sieť TikTok s odvolaním sa na možnú kybernetickú hrozbu. Informoval o tom v utorok (28. 2.) európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Žiadny konkrétny incident pritom nespomenul, podľa neho ale komisia musí dbať na to, aby sa bránila kybernetickým útokom. TikTok v reakcii uviedol, že rozhodnutie EK je „pomýlené“. Podľa jedného z únijných činiteľov sa k opatreniu pridáva aj Rada EÚ zastupujúca členské štáty.

„Komisia je odhodlaná zabezpečiť, aby jej zamestnancov dobre chránili pred čoraz častejšími kybernetickými hrozbami a incidentmi. Je preto našou povinnosťou reagovať na možné kybernetické nebezpečenstvo čo najskôr, „uviedla únijná exekutíva vo vyhlásení.

Breton neuviedol žiadne podrobnosti a nespresnil, či bolo rozhodnutie vyvolal nejaký konkrétny incident. Hovorca EK na otázku novinárov povedal, že inštitúcia nerokovala pod tlakom USA a že diskusia o ďalších čínskych aplikáciách, ako je napríklad WeChat, sa zatiaľ neviedla.

Agentúra Reuters podľa informácií od nemenovaného únijného činiteľa uviedla, že TikTok zakáže svojim zamestnancom používať na služobných telefónoch aj Európsky parlament. Zamestnanci nebudú môcť TikTok používať ani na súkromných zariadeniach, na ktorých majú zároveň nainštalované pracovné aplikácie.

TikTok vysvetľuje svoju bezpečnosť

TikTok v prvom komentári oznámil, že krok komisie je „pomýlený a založený na zásadnom nepochopení“. „Kontaktovali sme komisiu, aby sme si všetko ujasnili a vysvetlili, ako chránime dáta 125 miliónov ľudí v EÚ, ktorí Tiktok každý mesiac využívajú,“ citovala z vyhlásenia hovorkyňa agentúry Reuters.

Zamestnanci komisie nesmú TikTok používať na služobných zariadeniach a od 15. marca ani na tých súkromných, na ktorých majú zároveň nainštalované pracovné aplikácie, napísala agentúra DPA.

„Sekretariát (rady) v súčasnosti zavádza podobné opatrenia ako komisia,“ uviedol v podvečer novinárom jeden z činiteľov rady. TikTok podľa neho odinštalujú zo služobných prístrojov. Ale aj zo súkromných mobilných zariadení, ktoré majú prístup k pracovným databázam, webom či aplikáciám.

Pridali sa Dánsko, USA aj Kanada

Dánsky parlament vyzval v utorok zákonodarcov a svojich zamestnancov, aby v rámci kybernetickej bezpečnosti nepoužívali aplikáciu TikTok v pracovných telefónoch, pretože „existuje riziko špionáže“.

Rakúske ministerstvo vnútra v súčasnosti skúma a zvažuje zákaz tejto sociálnej siete, uviedla to tlačová agentúra APA. Aplikáciu už skôr zakázala India.

Kanadská vláda nedávno oznámila, že začne od 1. marca na všetkých svojich zariadeniach blokovať sociálnu sieť TikTok. Podľa kanadských médií sa vláda obáva úniku dát, ktorý by mohol zvýšiť zraniteľnosť v súvislosti s kybernetickými útokmi.

V Spojených štátoch Biely dom nariadil federálnym úradom, že majú 30 dní na to, aby odstránili aplikáciu TikTok zo všetkých vládnych zariadení, napísal server CNN.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet