Na hlavný obsah

General Atomics ponúka Kyjevu dva drony Reaper

Bezpilotné lietadlá môže mať za symbolický dolár.

General Atomics ponúka Kyjevu dva drony Reaper
Na ilustračnej snímke dron. Foto: Unsplash

Americký výrobca zbraní General Atomics ponúka ukrajinskej vláde dva bezpilotné lietadlá Reaper MQ-9 za symbolický jeden dolár.

Kyjev by ale musel zaplatiť zhruba 10 miliónov dolárov (asi 9,23 milióna eur) za prepravu dronov a ich údržba by Ukrajinca ročne vyšla na ďalších osem miliónov dolárov (asi 7,38 milióna eur). O ponuke, ktorá by mala pomôcť vyzbrojiť krajinu už takmer rok vzdorujúcu ruskej invázii, informoval web The Wall Street Journal (WSJ).

Predaj by musela schváliť administratíva amerického prezidenta Joea Bidena. Tá sa podľa WSJ k ponuke zatiaľ nevyjadrila, komentár odmietla aj vláda v Kyjeve. Washington už skôr odmietol dodávky dronov Gray Eagle z dielní General Atomics Ukrajine kvôli obavám, že by sa v prípade zostrelenia citlivej technológie mohli dostať do rúk nepriateľovi.

USA poskytli Ukrajine v uplynulom roku viac ako 700 menších bezpilotných lietadiel, vrátane taktických dronov Switchblade. Tieto drony nenesú zbrane, ale možno ich ľahko prenášať a využívať na útoky v štýle kamikadze.

Reapery sú proti nim výrazne sofistikovanejšie zariadenia s dlhším doletom, vyššou rýchlosťou a lepšími schopnosťami. Drony s rozpätím krídel vyše 20 metrov vydržia vo vzduchu až 24 hodín a môžu niesť zbrane. Staršia verzia dronu, ktorú firma Ukrajine ponúka, by za normálnych okolností stála niekoľko miliónov dolárov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet