Na hlavný obsah

Inflácia a rast cien spôsobujú, že Slováci sú ochotní odísť za prácou do zahraničia

Ich priemerná mzda je stále na chvoste krajín v Európe.

Inflácia a rast cien spôsobujú, že Slováci sú ochotní odísť za prácou do zahraničia
Na ilustračnej snímke ľudia v kancelárii. Foto: Unsplash

Priemerná mzda na Slovensku je stále na chvoste krajín v Európe. Platy nerastú takým tempom, aby pokryli zvyšujúce sa ceny a infláciu. Preto sú ľudia žijúci na Slovensku nútení hľadať nové riešenia, akými by si boli schopní udržať svoj životný štandard.

Podľa portálu Kariéra.sk až 37 % Slovákov a Sloveniek by bolo ochotných sa za prácou presťahovať do zahraničia. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí sú ochotní za prácou dochádzať v rámci Slovenska, tých je 18 %.

Zhruba tretina ľudí nie je ochotná za prácou dochádzať mimo regiónu, v ktorom žije a 10 % respondentov je spokojných v súčasnej práci, kde kvôli práci nemusí cestovať.

Lákadlom je susedné Rakúsko

Keďže očakávania uchádzačov o prácu nie sú na Slovensku často naplnené, za prácou odchádzajú aj do zahraničia. Tam si dokážu prilepšiť niekoľkonásobne. Napríklad v Českej republike sa platy uvádzané v inzerátoch pohybujú vo výške 1 828 eur.

Smerujúc viac na západ, rastie aj výška platového ohodnotenia zamestnancov. V Rakúsku sú priemerné platy pracovných ponúk vo výške 2 443 eur a v Nemecku 2 974 eur. Holandsko ponúka priemerné mzdy 3 688 eur a lákavá je určite aj práca v Anglicku. Na niektorých pozíciách si dá zarobiť aj 4 000 eur.

Priemerné platy sa výrazným spôsobom líšia v závislosti od krajiny. Štatistický úrad Eurostat zverejnil koncom decembra priemerné platy v krajinách Európskej únie za rok 2021. Čo sa týka priemernej ročnej mzdy všetkých krajín, tá je vo výške 33 511 eur, teda 2 793 eur mesačne. Slovenská republika ale takéto výsledky ani zďaleka nedosahuje, skôr sa drží na chvoste rebríčka. Priemerná mzda na Slovensku je vo výške 1 347 eur.

Najlepšie je na tom Luxembursko, najhoršie Bulharsko

Spomedzi členských štátov EÚ bol najvyšší ročný priemerný plat pri plnom úväzku zaznamenaný v Luxembursku. Konkrétne ide o čiastku 72 247 eur, čo na jeden mesiac vychádza približne 6 021 eur.

Na konci rebríčka je Bulharsko s ročnou priemernou mzdou 10 345 eur. Zamestnanci si za jeden mesiac zarobia v priemere 862 eur. Tieto čísla sú priemerné. To znamená, že mnohí ľudia pracujú aj za výrazne nižšie platy, no na druhej strane sú tu aj zamestnanci, ktorí si zarobia oveľa viac.

Slovensko sa umiestnilo na 22. mieste v rebríčku, teda na 6. mieste od konca. Ročná priemerná mzda bola vyčíslená na 16 162 eur, čo na jeden mesiac predstavuje sumu 1 347 eur. 

Slováci zarobia menej, než očakáva

Platy uvádzané v inzerátoch sa výrazne líšia od najvyšších očakávaní uchádzačov. Napríklad v Bratislavskom kraji by si zamestnanci chceli zarobiť zhruba 1 560 eur, no v inzerátoch ponúkajú plat približne vo výške 1 296 eur. Aj to môže byť dôvodom, prečo ostávajú niektoré pozície neobsadené.

Najväčší rozdiel medzi očakávaniami uchádzačov a platmi uvedenými v inzerátoch je v Trnavskom kraji. Pracovné ponuky ponúkajú v  priemere 972 eur, no očakávané platy sú vo výške 1 292 eur. Podobné rozdiely sú aj v Nitrianskom kraji. Tu si uchádzači zarobia menej o 305 eur v porovnaní s ich očakávaniami.

Rovnako je na tom aj Banskobystrický kraj, v ktorom by pracovníci očakávali mzdu vo výške 1 211 eur, no skutočné platy v inzerátoch sú vo výške 934 eur. Rozdiely sú aj vo všetkých ostatných krajoch na Slovensku, no nie sú také výrazné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko