Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lotyšsko nepošle športovcov na olympiádu, ak budú súťažiť aj Rusi a Bielorusi

Dôvodom je stále pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine.

Lotyšsko nepošle športovcov na olympiádu, ak budú súťažiť aj Rusi a Bielorusi
Na ilustračnej snímke olympijské kruhy. Foto: Unsplash

Lotyšsko nepošle svojich športovcov na olympijské hry, na ktorých sa zúčastnia ruskí a bieloruskí občania počas invázie na Ukrajine. V stredu (1. 2.) to tlačovej agentúre Reuters povedal hovorca lotyšského olympijského výboru.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulý týždeň oznámil, že je prístupný myšlienke, aby sa ruskí a bieloruskí športovci zúčastnili na Letných olympijských hrách 2024 v Paríž „pod neutrálnou vlajkou“, a že im umožní súťažiť v kvalifikačných súťažiach.

„Ak budeme musieť urobiť rozhodnutie teraz, tak na takéto podujatie, samozrejme, nepôjdeme. Ale parížske hry sú o rok a pol. Uvidíme, čo sa stane na Ukrajine. Dúfame, že ukrajinský ľud túto vojnu vyhrá a my sa ocitneme v novej situácii,“ povedal hovorca.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára 2022 aj z územia Bieloruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval MOV, aby športovcom z oboch krajín zakázal účasť na olympiáde. Ostatné krajiny zatiaľ ich úplný zákaz v Paríži podporujú len málo.

Letné olympijské hry 2024 v Paríži sa budú konať od 26. júla až do 11. augusta a paralympiáda od 28. augusta do 8. septembra.

Ruskí a bieloruskí športovci sú „neprijateľní“

Lotyšsko, ktoré má s Ruskom spoločnú hranicu, patrí k najsilnejším podporovateľom Ukrajiny v Európskej únii a NATO, spoločne s pobaltskými susedmi Estónskom a Litvou.

Ani litovský, ani estónsky olympijský výbor neuvažujú nad bojkotom parížskej olympiády, uviedli v utorok (31. 1.) ich predsedovia domácim médiám.

Ministri zahraničných vecí týchto pobaltských štátov a Poľska sa v utorok zhodli, že ruskí a bieloruskí športovci na olympiáde sú „neprijateľní“, keďže invázia pokračuje. Vyhlásil to šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkevics.

Pobaltskí ministri pre šport sa majú stretnúť vo štvrtok (2. 2.) a prediskutovať spoločnú výzvu MOV, aby vylúčil ruských a bieloruských športovcov zo všetkých medzinárodných súťaží. Uviedla to v stredu litovská ministerka pre školstvo, vedu a šport Jurgita Šiugždinien.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport