Na hlavný obsah

Lotyšsko v súvislosti s migráciou na hraniciach obnovilo výnimočný stav

Od novembra sa počet ilegálnych migrantov zvýšil.

Lotyšsko v súvislosti s migráciou na hraniciach obnovilo výnimočný stav
Lotyšská vlajka. Foto: pixabay.com

Lotyšsko predĺžilo výnimočný stav na hraniciach so susedným Bieloruskom do 10. mája, oznámilo v utorok tamojšie ministerstvo vnútra. Vyplýva to zo správy tlačovej agentúry DPA.

Výnimočný stav prvýkrát vyhlásili v auguste 2021, keď sa tisíce ľudí pokúšali nelegálne prekročiť vonkajšiu hranicu Európskej únie z územia Bieloruska.

Lotyšská pohraničná stráž si po predĺžení platnosti ponecháva právomoc posielať späť migrantov, ktorí do krajiny vstúpili nelegálne z Bieloruska. Podľa rezortu vnútra sa počet pokusov o ilegálne prekročenie hraníc od vlaňajšieho novembra opäť zvýšil.

Lotyšsko na rozdiel od Poľska a Litvy ešte nepostavilo trvalý plot pozdĺž svojich štátnych hraníc s Bieloruskom. Pri predĺžení výnimočného stavu zohľadnilo aj inváziu Ruska na Ukrajinu, ktorú bieloruské vedenie podporuje.

Podľa údajov ministerstva vnútra v Lotyšsku od vyhlásenia výnimočného stavu zaznamenali viac ako 9 600 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Európska únia obviňuje bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že k vonkajšej hranici EÚ organizovane priváža migrantov z rozličných krízových regiónov sveta.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Lotyšsko z „rusofóbie“ a 27. januára oznámilo, že lotyšský veľvyslanec v Moskve Maris Riekstinš má dva týždne na to, aby opustil krajinu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet