Na hlavný obsah

Na Ukrajine zahynulo alebo sa zranilo viac ako 200 000 Rusov, hovoria odhady

Bilanciu navýšili aj tvrdé boje pri Bachmute a Soledare.

Na Ukrajine zahynulo alebo sa zranilo viac ako 200 000 Rusov, hovoria odhady
Na snímke zverejnenej ruským ministerstvom obrany ruskí vojaci. Foto: TASR/AP

Počet mŕtvych a zranených ruských vojakov na Ukrajine sa blíži k 200 000. Odhadujú to americkí a ďalší západní činitelia, napísal denník The New York Times (NYT). Hoci odhady strát podľa nich môžu byť nepresné, už tak vysokú bilanciu v posledných mesiacoch navýšili aj tvrdé boje pri východoukrajinských mestách Bachmut a Soledar.

Moskva po jesennom neúspechu na fronte zúfalo túži po veľkom úspechu. Bachmut považuje za kľúč k ovládnutiu Donbasu, píše NYT. Ruská armáda preto vyslala do popredných línií nedostatočne vycvičených regrútov, čo si podľa amerických predstaviteľov vyžiadalo stovky zabitých alebo zranených vojakov denne. Domnievajú sa tiež, že ruský prezident Vladimir Putin je ochotný zniesť až stovky tisíc ruských vojenských obetí.

Ťažko sa určuje aj počet ukrajinských strát. Len pri Bachmute denne zahynuli alebo sa zranili stovky ukrajinských vojakov, uvádzajú predstavitelia. Lepšie vycvičené jednotky Kyjeva sa podľa nich držia v zálohe a väčšom bezpečí, zatiaľ čo v prvej línii znášajú hlavný nápor ruského ostreľovania menej pripravené jednotky, napríklad záložníci z územnej obrany.

Spojené štáty naposledy oficiálne zverejnili odhady strát z bojov na Ukrajine vlani v novembri. Vtedy šéf amerického zboru náčelníkov štábov Mark Milley hovoril o viac ako 100 000 mŕtvych a zranených vojakoch na ukrajinskej aj ruskej strane.

„Povedal by som, že teraz je to výrazne vyše 100 000,“ povedal Milley v januári na tlačovej konferencii v Nemecku. Ruské straty podľa neho zahŕňajú „armádu aj žoldnierov v (súkromnej) Vagnerovej skupine“.

Čísla môžu byť nižšie aj vyššie

Náčelník generálneho štábu nórskej armády Eirik Kristoffersen na konci januára uviedol, že na Ukrajine sa zranili alebo zomrelo 180 000 ruských vojakov a 100 000 ukrajinských vojakov. NYT následne uviedol, že počty sú „neisté“, pretože za súčasnej situácie je ťažké udržať si dobrý prehľad. „Môžu byť tak nižšie, ako aj vyššie,“ dodal.

Nemenovaní americkí predstavitelia tento týždeň uviedli, že ruské straty sa blížia k hranici 200 000. Odhady pre Ukrajinu aj Rusko sú založené na satelitných snímkach, odpovediach, príspevkoch na sociálnych sieťach, správach médií pôsobiacich priamo na mieste aj na oficiálnych vyjadreniach oboch vlád, uvádza NYT. Stanovenie presných bilancií je preto ťažké a rozdiely panujú aj v odhadoch v rámci americkej vlády.

Rusko ani Ukrajina už niekoľko mesiacov nezverejnili žiadne spoľahlivé informácie o svojich stratách. Moskva počet strát oficiálne zverejnila len trikrát, naposledy na konci septembra v súvislosti s vyhlásením čiastočnej mobilizácie v Rusku. Ruský minister obrany Sergej Šojgu vtedy uviedol, že na Ukrajine zahynulo 5 937 ruských vojakov.

Vlastný zoznam zabitých Rusov na fronte si vedie ruskojazyčný server BBC spoločne so serverom Mediazona. Tým sa od začiatku vojny podarilo menovite potvrdiť okolo 13 030 mŕtvych. Vzhľadom na nutné potvrdenie z rôznych zdrojov podľa BBC tento počet neodráža skutočnú bilanciu ruských obetí.

Len za posledný týždeň ale podľa nich padlo viac ako 500 Rusov. Väčšina z tých, ktorí zahynuli za uplynulé tri mesiace, patrila k novomobilizovaným, dobrovoľníkom či väzňom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet