Na hlavný obsah

Platba v hotovosti ako právo: Zabezpečiť by ho mal ústavný zákon, jeho návrh je už v parlamente

Navrhli ho poslanci hnutia Sme rodina.

Platba v hotovosti ako právo: Zabezpečiť by ho mal ústavný zákon, jeho návrh je už v parlamente
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti by sa malo malo zakotviť v ústave. Tomuto právu má zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla.

Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva. Vyplýva to z návrhu ústavného zákona, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov hnutia Sme rodina.

Občan má podľa predkladateľov právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarujú, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva.

„I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie,“ vysvetlili v dôvodovej správe.

Ochrana nízkopríjmového obyvateľstva

Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa poslancov výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok. Podľa nich právo na platbu v hotovosti tiež predstavuje významný krok pri budovaní finančnej gramotnosti mladšej generácie.

„Na margo uvedeného je preto potrebné podotknúť, že právo platiť v hotovosti má byť charakterizované a ponímané ako výraz slobodnej voľby človeka takto platiť v hotovosti nie preto, že elektronicky platiť nemôže, ale preto, že elektronickou formou platiť nechce, a to z akýchkoľvek dôvodov, v reakcii na konkrétnu situáciu alebo ako prejav jeho osobnosti,“ dodali predkladatelia.

Zároveň konštatovali, že zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit v právnom poriadku sa dá vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti, na boj proti praniu špinavých peňazí, korupcii, trestnej činnosti či pri ochrane pred financovaním terorizmu.

Ústava má preto predpokladať aj zákonnú úpravu podmienok a obmedzení používania hotovosti. Účinnosť ústavného zákona navrhujú od 1. júla 2023.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika