Na hlavný obsah

Pobaltské krajiny chcú urýchliť dodávky zbraní na Ukrajinu

Čas je podľa nich dôležitý.

Pobaltské krajiny chcú urýchliť dodávky zbraní na Ukrajinu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Premiéri Estónska, Lotyšska a Litvy žiadajú, aby západní spojenci Ukrajiny urýchlili dodávky zbraní tejto krajine. Informovala o tom agentúra DPA.

„Nadchádzajúce mesiace budú veľmi ťažké. Môžu byť dokonca rozhodujúce, pokiaľ ide o túto vojnu. Preto musíme urýchliť a posilniť našu pomoc pre Ukrajinu – v prvom rade tú vojenskú,“ uviedla litovská premiérka Ingrida Šimonyté po stretnutí predsedov vlád troch pobaltských štátov v estónskom hlavnom meste Tallinn.

Estónska premiérka Kaja Kallasová v tejto súvislosti podotkla, že čas je dôležitý. Varovala, že dodávky zbraní by nemali prísť na Ukrajinu príliš neskoro. Moskva má už pod kontrolou približne 18 percent územia svojho suseda.

„Rusko sa pripravuje na novú rozsiahlu ofenzívu a naša pomoc Ukrajine musí byť dostatočná, aby jej krajina mohla čeliť,“ povedala Kallasová.

Na snímke zľava lotyšský premiér Krisjanis Karins, estónska premiérka Kaja Kallasová a litovská premiérka Ingrida Simonyteová.
Na snímke zľava lotyšský premiér Krisjanis Karins, estónska premiérka Kaja Kallasová a litovská premiérka Ingrida Simonyteová.Foto: TASR/AP

Lotyšský premiér Krišjánis Karinš uviedol, že ukrajinská armáda vie, aký druh zbraní potrebuje, aby vyhrala vojnu. „Plne podporujeme požiadavku Ukrajiny na vybavenie, ktoré im umožní vyhrať vojnu,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet