Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pre požiar bytového domu v Žiline vyhlásili mimoriadnu situáciu

Príčiny sú predmetom vyšetrovania.

Pre požiar bytového domu v Žiline vyhlásili mimoriadnu situáciu
Záchranné zložky zasahujú pri požiari bytového domu na sídlisku Hájik v Žiline. Foto: Facebook/Polícia - Žilinský kraj

Mesto Žilina vyhlásilo v piatok (17. 2.) v súvislosti s požiarom bytového domu v časti Hájik mimoriadnu situáciu. K požiaru podkrovného bytu na ulici Juraja Hronca došlo v piatok predpoludním, jeho príčiny sú predmetom vyšetrovania. Ďalším postupom sa bude zaoberať krízový štáb. Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

„Plamene sa v bytovke v správe mesta rozhoreli v jednom z podkrovných bytov pred 12.00 h. K požiaru privolali profesionálnych hasičov zo Žiliny, ktorí ho počas niekoľkých minút lokalizovali a následne zlikvidovali,“ spomenula Zigová.

Z bytového domu podľa nej evakuovali do bezpečia na voľné priestranstvo desať obyvateľov, väčšina nájomníkov nebola v čase požiaru doma. „Pri udalosti sa nikto nezranil, vznikli však materiálne škody. Na miesto privolali statika, ktorý nezistil zásadné porušenie nosných konštrukcií bytového domu ani strechy,“ ozrejmila.

Na mieste boli i pracovníčky komunitného centra z Hájika a pracovníci správcovskej spoločnosti ŽILBYT, ktorí preverovali u evakuovaných nájomníkov potrebu zabezpečenia dočasného ubytovania.

„V prípade, že by nájomcovia potrebovali náhradné bývanie do doby návratu do pôvodných bytov, mesto má k dispozícii dočasné nájomné byty, prípadne možnosť hromadného dočasného ubytovania,“ priblížila Zigová.

Bytovku aj vytopilo

Pri požiari podľa nej došlo v byte k prasknutiu stúpačky teplovodného kúrenia a k úniku veľkého množstva vody a následnému vytopeniu bytu a znečisteniu schodiska.

Unikajúca voda vytopila tiež stúpačky rozvodov, poškodila stavebné a podhľadové konštrukcie a zatiekla až do prízemia susedného vchodu, kde sa nachádza výmenníková stanica. Uniknutú vodu v byte a na schodisku odsávali jednotky Hasičského a záchranného zboru.

„Zatečené rozvody a stúpačky mali za následok znefunkčnenie elektrických rozvodov. Vzhľadom na to, že to treba opraviť, byty ostanú niekoľko dní bez elektriky a rovnako i bez plynu,“ dodala hovorkyňa.

„Z tohto dôvodu bude bytový dom istú dobu neobývateľný. Požiarom poškodený byt je v súčasnosti neobývateľný a zabezpečia ho proti vzniku ďalších škôd. Spoločné priestory vchodu sú poškodené zadymením a zatečením vodou,“ opísala hovorkyňa mesta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny