Na hlavný obsah

Putin sa vyhráža posilnením jadrového arzenálu

Informoval aj o nasadení medzikontinentálnej balistickej rakety Sarmat.

Putin sa vyhráža posilnením jadrového arzenálu
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin prichádza na koncert Sláva obrancom vlasti deň pred štátnym sviatkom Dňa obrancov vlasti. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin využil vo štvrtok (23. 2.) príhovor k ruskému sviatku Deň obrancov vlasti na  vyhrážanie sa, že Moskva posilní svoj jadrový arzenál. Informoval o tom denník The Guardian.

„Zvýšenú pozornosť budeme tak ako aj predtým venovať jadrovej triáde,“ uviedol Putin v príhovore zverejnenom skoro ráno Kremľom. Ako jadrová triáda sa označujú jadrové rakety odpaľované zo zeme, z mora a zo vzduchu.

Putin tiež uviedol, že tento rok bude prvýkrát do bojovej služby nasadená medzikontinentálna balistická raketa Sarmat, ktorá dokáže niesť niekoľko jadrových hlavíc súčasne.

„Budeme pokračovať v hromadnej výrobe hypersonických rakiet Kinžal vypaľovaných zo vzduchu a hypersonických rakiet Zirkón vypaľovaných z mora,“ uviedol tiež Putin.

Šéf Kremľa v utorkovom (21. 2.) prejave oznámil, že Rusko pozastavuje účasť na Dohode o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi. Táto dohoda bola pritom poslednou platnou zmluvou o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet