Na hlavný obsah

Putinov kuchár oznámil, že založil troliu farmu na manipuláciu volieb v USA

Jevgenij Prigožin ju aj financoval.

Putinov kuchár oznámil, že založil troliu farmu na manipuláciu volieb v USA
Na archívnej snímke z 20. septembra 2010 Jevgenij Prigožin. Foto: TASR/AP

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v utorok (14. 2.) priznal, že založil a financoval spoločnosť, ktorá zasahovala v roku 2016 do volieb v Spojených štátoch. Washington ju označuje za „ruskú troliu farmu“. Vyplýva to zo správy denníka The Guardian.

Prigožin, ktorý je blízkym spojencom Vladimira Putina, už v novembri pripustil, že zasahoval do amerických volieb. V najnovšom vyjadrení však zmienil svoje konkrétne napojenie na ruskú agentúru pre výskum internetu (IRA) so sídlom v Petrohrade. IRA býva obviňovaná zo zasahovania do volieb v USA aj iných západných krajinách.

„Vymyslel som ju, vytvoril som ju a dlho som ju aj riadil,“ uviedol Prigožin v utorňajšom vyhlásení na sociálnych sieťach o tejto agentúry. Podľa vlastných slov ju nielen financoval. „Vytvorená bola, aby chránila ruský informačný priestor pred bohorovnou a agresívnou protiruskou propagandou,“ dodal.

Prigožin je známy vďaka rozsiahlemu podnikaniu v oblasti cateringu a zmluvám s Kremľom aj pod prezývkou Putinov kuchár. Aj vďaka tomu sa vypracoval na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac zasahuje aj do politiky.

Ešte donedávna sa pritom držal v ústraní. V septembri sa však priznal k založeniu žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá pôsobí v Sýrii, viacerých afrických krajinách a tiež v súčasných bojoch na Ukrajine. Práve do bojov na Ukrajinu zároveň v ostatnom čase osobne verboval žoldnierov aj v ruských väzniciach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet