Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Samosprávy chcú zastaviť novelu školského zákona

Zmena im vraj prinesie existenčné problémy.

Samosprávy chcú zastaviť novelu školského zákona
Na ilustračnej snímke prázdna trieda. Foto: RTVS

Samosprávy sa obávajú dôsledkov novely školského zákona. Novela má priniesť aj právny nárok na umiestnenie troj- a štvorročných detí do predškolských zariadení. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tvrdí, že zmena legislatívy prinesie samosprávam existenčné problémy.

Samosprávy by mali podľa plánu obnovy rozšíriť kapacity predškolských zariadení o vyše 12 000 miest. Najmä v menších obciach však už teraz hrozí, že bez finančnej pomoci neudržia ani prevádzku súčasných predškolských a školských zariadení.

V obci Jazernica v okrese Turčianske Teplice už teraz na dofinancovanie spojenej materskej školy s prvým stupňom základnej potrebujú viac peňazí, ako im zostáva po zaplatení povinných úhrad.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Ak nedostaneme nejakú pomoc, nemáme šancu to udržať a budeme musieť pristúpiť ku kroku zatvorenia školy a škôlky,“ zdôraznil starosta Jazernice Peter Kubík. Rodičia by však mali mať právny nárok na to, aby im obec zabezpečila miesto v materskej škole.

ZMOS považuje novelu školského zákona za zle pripravenú aj vzhľadom na asi 600 pripomienok, ktoré k nej prišli. „Požadujeme, aby legislatívny proces tejto právnej normy pozastavili, pretože bude robiť obrovské problémy v praxi,“ vysvetlil Ján Krtík, predseda odbornej sekcie školstva ZMOS.

Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký chce reformné kroky zreálniť, ale aj splniť míľniky plánu obnovy v školstve. Na splnenie reformných cieľov v školstve v pláne obnovy vyčlenili 815 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko